Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Padne kvůli Babišovi vláda? „Neumím si to představit," říká pro INFO.CZ Kalousek

Padne kvůli Babišovi vláda? „Neumím si to představit," říká pro INFO.CZ Kalousek

Miroslav Kalousek (TOP 09) nepochybuje, že by měl být Andrej Babiš odvolán z vlády. V exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ také vzkazuje Bohuslavu Sobotkovi, že si sedm měsíců před volbami nedokáže představit, že by se ve sněmovně v takovém případě našla většina hlasů pro pád jeho vlády. TOP 09 podle něj nepůjde po volbách do koalice nejen s komunisty, nýbrž také s hnutím ANO. „Oba dva subjekty mají za cíl mnohem autokratičtější správu země, než je svobodná parlamentní demokracie,“ vysvětluje. A pokud předseda hnutí ANO hovoří o svém boji s prohnilým systémem, Kalousek mu připomíná, že ten systém se jmenuje právě parlamentní demokracie. 

Co by se dělo řekněme před deseti lety, pokud by některý z ministrů české vlády čelil obdobným podezřením jako nyní předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš?

Především by to byl v tuto chvíli bývalý ministr a spekulovalo by se o tom, zda bude, či nebude obviněn. A bez ohledu na to, zda jeho chování a jednání znamenalo či neznamenalo kolizi s trestním zákoníkem, je jeho jednání do té míry neetické, že by prostě tím ministrem být nemohl. Obzvlášť když je to ministr, který má ve štítu boj s daňovými úniky a každý den stále více a více vychází najevo, že se těch daňových úniků dopouštěl zejména on.

Kde si myslíte, že nastal v tomto ohledu zlom? Bylo to až s nástupem Andreje Babiše anebo už předtím?

Myslím si, že zlom nastal v okamžiku, kdy byla významně omezena svoboda slova v České republice. A teď nemluvím jen o tom, že pan ministr Babiš koupil největší vydavatelský dům v České republice, ale samozřejmě také o vlivu jeho stomilionových částek, které každý rok putují do reklamy a inzerce. A média, jak známo, jsou z reklamních ploch živa.

A chce-li „nezávislý“ novinář něco napsat, tak mu často jeho obchodní ředitel vysvětlí, že to nemůže vyjít, protože by neměl na jeho výplatu. To je prostě hořký fakt dnešních dnů. Klíčové není ani tak to, co se píše, jako to, co se nepíše a psát se nesmí. A tam si myslím, že nastal ten zlom. Plnohodnotná demokracie nemůže existovat bez plnohodnotné svobody slova a my tu plnohodnotnou svobodu slova dnes nemáme.

Andrej Babiš včera Poslanecké sněmovně vzkázal, že je celá věc kolem kontroverzních dluhopisů manipulace a že nemíní už nic zdůvodňovat nebo vysvětlovat. De facto na rovinu řekl, že ignoruje rozhodnutí a výzvu Poslanecké sněmovny, která v zastupitelské demokracii ztělesňuje vůli lidu a jíž se zodpovídá vláda. Premiér Sobotka ho dnes ráno naopak vyzval, aby rychle, odpovídajícím a dostatečným způsobem reagoval. Co podle vás může premiér v tuto chvíli dělat? Má na Andreje Babiše nějakou páku?

Jistěže má. Kdybych byl předseda vlády, tak bych věděl, co udělat. Jsem si zcela jist, že vím, co bych udělal dnes, co bych udělal zítra. Ale omlouvám se, říkat to nebudu. Spousta lidí by pak začala křičet, že panu premiérovi radím a že se on řídí mými radami, což není pravda. Trochu se ale bojím, že pan premiér neudělá to, co bych udělal já, ale přesto to nevyslovím.

Přesto, je nějakých sedm měsíců do řádného termínu sněmovních voleb, situace premiéra je v tomto ohledu přece jen nekomfortní: položit vládu už význam nejspíš nemá, hledat většinu pro vypsání předčasných voleb také ne, natož přenechávat v jakémkoli ohledu iniciativu panu prezidentovi…

Vláda ale není položena v okamžiku, kdy je jeden ministr vykopnut pro neetické a nemravné jednání, možná dokonce i pro protiprávní jednání. Vláda je položena v okamžiku, kdy ji vysloví nedůvěru Poslanecká sněmovna. Neumím si v tuto chvíli představit situaci, vzhledem k tomu, že volby budou za sedm měsíců, že by se v Poslanecké sněmovně našlo 101 hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě.

A nepodpořil by takový manévr v důsledku hlavně Babišův argument, který spočívá v tom, že se stále staví do pozice vně systému? Opakovaně si přece před voliči stěžuje, jak se proti němu tradiční subjekty neustále spojují…

Víte, jeho argumentaci já nerozumím a neumím ji používat. Jsem ze staré školy. Dvacet let tu platilo, že ministr, který se takto chová, ministrem být nemůže. Ministr Babiš stále opakuje, že musí porazit prohnilý systém, ten prohnilý systém se jmenuje parlamentní demokracie. A v ní panují jistá pravidla a ta pravidla jsou taková, že ministr s tímto chováním nemůže být ministr. Otázka teď je, zda a jak se Babišovi daří ten „prohnilý“ systém porážet anebo ne.

Úterním návrhem, kdy jste na pořad jednání prosadil bod Daňové úniky ministra financí, se vám podařilo kolem svého návrhu spojit pozoruhodnou alianci. Pro návrh hlasovala TOP 09, ODS, téměř všichni komunisté, většina lidovců a dvě třetiny sociálních demokratů. Lze z toho něco vyvozovat do budoucna?

Určitě si nemyslím, přestože by to bylo hezké, že to byla nějaká aliance, která se semkla kolem Miroslava Kalouska. Tak to opravdu nebylo. Bylo to tak, že daňové podvody, kterých se pan ministr financí dopustil, jsou tak zjevné, tak viditelné, a tak i laikovi srozumitelné, že každý, kdo měl trochu cti v těle, nemohl hlasovat jinak.

Přesto člověka napadne, a nikoli pouze na základě této aktuální kauzy, zda už není přece jen legitimní stále otevřeněji hovořit o vzniku jakési široké či duhové koalice, která zamezí účasti Andreje Babiše v příští vládě…

Musím říct, že TOP 09 nikdy nebude dělat koalici proti někomu, vždycky bude dělat koalici pro něco a za něco. Současně k tomu dodávám, protože je to vůči voličům férové, nekroutím se jako někteří mí kolegové a říkám to zcela otevřeně, že pro TOP 09 je naprosto vyloučené, že by vstoupila do koalice s komunisty nebo s hnutím ANO.

A to z jednoduchého důvodu: oba dva tyto subjekty mají za cíl mnohem autokratičtější správu země, než je svobodná parlamentní demokracie. A pokud má toto někdo za cíl, nelze s ním spolupracovat, nelze s ním kolaborovat, dá se proti tomu jedině bojovat.

Pokud mluvíme o chřadnutí demokracie, o nedůvěře lidí v demokratické poměry, mnozí mají za to, že jedním z bodu obratu byl také vznik Nečasovy vlády. Jinak řečeno, připouštíte, že nesete za současný stav svůj díl odpovědnosti?

Všichni neseme, a nejenom politici, všichni neseme nějakou odpovědnost za minulost této země. Demokracie taky není bez chyb. Za co odpovědnost opravdu nenesu, jsou poměry, které vládly na Úřadu vlády. Jsem ochoten se přihlásit ke spoustě věcí, za které odpovědnost nesu, některé z nich jsem schopen s odstupem času vyhodnotit i jako chybné.

Za co ale opravdu nenese TOP 09 odpovědnost, jsou ty tristní poměry, které byly na Úřadu vlády za pana premiéra Nečase a neseme velkou daň za to, že jsme s tím házeni do jednoho pytle. Nicméně opakuji, demokracie je systém, který není bez chyb, jakákoli alternativa je ale daleko horší pro individuální lidskou svobodu každého člověka.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744