Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Paroubek pro INFO.CZ: Bez asertivnějšího vedení ČSSD nepomůže ani politický Albert Einstein

Paroubek pro INFO.CZ: Bez asertivnějšího vedení ČSSD nepomůže ani politický Albert Einstein

Má to být kampaň jako za éry Jiřího Paroubka, avizuje nový volební manažer ČSSD Jan Birke. K vítězství v podzimních volbách do sněmovny by sociální demokracii měla dopomoct zahraniční agentura. Jenže podle samotného Jiřího Paroubka čeká starostu Náchoda a poslance téměř nemožný úkol. Bývalý premiér se přitom s Birkem dobře zná - v jeho premiérských dobách působil jako ředitel kabinetu předsedy vlády.

 

Birkeho čeká nelehký úkol stáhnout výrazný náskok hnutí ANO. Paroubek, s nímž se volební manažer potkal i na ministerstvu pro místní rozvoj, přitom situaci nevidí vůbec pozitivně. „Pokud se nezmění dosavadní málo asertivní politika vedoucích činitelů strany, zejména premiéra a ministrů, nepomůže ve volební kampani ČSSD ani politický Albert Einstein,“ řekl pro INFO.CZ expremiér, který si pro svůj politický styl získal přezdívku „buldozer“.

Prosincový volební model agentury STEMProsincový volební model agentury STEMautor: INFO.CZ, STEM

I podle něj by ale spolupráce se zahraniční agenturou nakonec mohla fungovat. Závisí na vhodném výběru, zkušenostech společnosti a jejím renomé. Tento krok by se přitom podle všeho sociální demokracii mohl podařit. Jak ve středu informoval zpravodajský server E15, strana ladí detaily dohody s americkou agenturou STG. Ta radila i dosluhujícímu americkému prezidentu Baracku Obamovi nebo poražené kandidátce Hillary Clintonové.

Od začátku se přitom vynořovala otázka, s jakými finančními prostředky může sociální demokracie na kampaň počítat. Nenachází se totiž ani zdaleka v tak výhodné situaci jako před deseti lety. Jeden příklad: tradiční sídlo strany Lidový dům nechal exekutor zablokovat kvůli dluhu 337 milionů korun, které měla ČSSD splatit zesnulému právníku Zdeňku Altnerovi. Zapojení agentury by tak mohlo být jen částečné. „Možná by stačilo mít agenturu jen ke konzultacím strategických cílů a ke konzultaci použitých taktických prostředků vedení kampaně,“ domnívá se Paroubek.

Stáhnout výrazný náskok hnutí ANO půjde podle bývalého ministerského předsedy pouze za podmínky radikálních kroků. „Všechno je možné, ale pak by bylo potřeba změnit vše. Atraktivita programu, účinnost marketingu, mít skvělé lídry v čele krajských kandidátek...“ vyjmenovává Paroubek. Klíčová je ale podle něj změna přístupu premiéra, ministrů a vedoucích osobností strany.

Sám Paroubek přitom straně nepomůže. Před časem se sice objevily zprávy o tom, že by se do sociální demokracie vrátil, nesetkal se ale s vřelým přijetím. „Stranická oligarchie včetně předsedy strany Sobotky mi dala jasně najevo, že je to pro ně nežádoucí. Ostatně to nebyla má osobní iniciativa, ale konkretní návrh řady místních organizací ČSSD,“ komentuje aktuální vývoj Paroubek.

Birkeho zvolili sociální demokraté za volebního manažera na konci minulého týdne. Podle premiéra Sobotky má náchodský starosta potřebný tah na branku. Birke své zvolení komentoval slovy, že i přes náskok hnutí ANO, který opakovaně ukazují průzkumy, chce na podzim ve volbách vyhrát. Jeho silnou stránkou je podle něj to, že mu lidé rozumějí. Ve straně tak patří spíše k „lidovému“ křídlu. Sobotkovým žhavým kandidátem na volebního manažera byl přitom podle spekulací médií státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Podle kritiků ale příliš představoval městské, liberální křídlo, které nedokáže oslovit voliče z regionů.

Kdo je Jan Birke?
Sedmačtyřicetiletý Jan Birke byl v minulosti spojen s předsedou ČSSD a premiérem Jiřím Paroubkem. Působil s ním na ministerstvu pro místní rozvoj a později i ve Strakově akademii jako ředitel kabinetu předsedy vlády. Starostou Náchoda se stal v roce 2010. Zastával i funkci prezidenta Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Poslancem je od roku 2013.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744