Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Paterčata oslavila narozeniny. Táta je po čtyřech letech nerozezná

Paterčata oslavila narozeniny. Táta je po čtyřech letech nerozezná

Byla to dlouhá bitva. Ale nakonec se prvním českým paterčatům povedlo sfouknout svíčky na narozeninovém dortu. Rodinka z Milovic na Nymbursku slavila čtvrté narozeniny.

Alex, Martin, Terezka, Deniel a Míša. Hlavní oslavenci se sešli v obřím dětském zábavním parku v Milovicích. Majitel areálu společně s rodiči připravil malou oslavičku, ale pro děti to byla veliká sláva! „On mi to sfouknul. Já chci znova,“ pofňukával jeden z oslavenců, když mu starší bratr Tony pomáhal u dortu s těžko sfouknutelnými svíčkami.

I táta váhá…

Který to byl, to pozná bezpečně snad jen jejich maminka Alexandra Kiňová. „Tohle je… to je Alex,“ váhal chvíli tatínek Antonín Kroščen. „Toho se tak ptejte. Ten je tak pozná,“ rýpla si s úsměvem maminka, která svým těhotenstvím v roce 2013 udivila celé Česko.

Pro děti bylo připraveno pět dortů – dva zelené, dva modré a jeden růžový pro jedinou holčičku. „Rozkrájíme nejdřív ten modrý,“ rozhodoval starší bratr dětí. Ten si společně s nimi pošmákl na dobrotě, a pak si spolu s caparty utíkal hrát. „Dneska to bylo strašně divoký. Vždyť jen, než jsme se sem dostali. Jen vypravování je na hodinu. Člověk musí zkontrolovat, jestli mají všichni všechno, a pak se může jít,“ líčila maminka paterčat.

Vzhůru do školky

S přítelem a kamarády připravili pro děti dárečky. Většinou šlo prý o výbavu do školky, kam nastoupí letos v září. „Už se moc těší a pořád se ptají, kdy už tam půjdou,“ směje se maminka.

Pokračujte ve čtení článku na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1