Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pečení cukroví jen pro bohaté? Kvůli vysokým cenám už letošní Vánoce nebudou jako dřív

Pečení cukroví jen pro bohaté? Kvůli vysokým cenám už letošní Vánoce nebudou jako dřív

Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i starosti, které Čechy tentokrát zcela jistě čekají. Alespoň co se týče přípravy tradičních pokrmů. Ceny potravin letos výrazně vzrostly. Týká se to zejména másla, jablek, mléka, vajec, ale i zeleniny. Tyto suroviny jsou přitom pro výrobu cukroví a dalších vánočních pochutin nepostradatelné.

Vánoční svátky patří u nás bezpochyby k těm nejoblíbenějším. Snad každá rodina chce mít v domácnosti v tomto čase vše dokonalé a perfektně připravené, včetně napečeného cukroví a dalších pochoutek. Jenže letos Čechy vyjde příprava poněkud draho. V říjnu ceny meziročně vzrostly o 2,9 procenta.

Čtvrtka másla stojí v současné době v průměru 60 korun, meziročně máslo zdražilo o polovinu a cena tak dosáhla historického maxima. Zdražovat už by dále nemělo a do Vánoc bude nejspíš stát podobně jako nyní. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to nedávno uvedli prezident Potravinářské komory Miroslav Toman a předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.

Rostla cena másla, vajec i ovoce

„Růst nejvíce ovlivnily ceny potravin, především zeleniny, které byly oproti loňskému roku vyšší o 10,4 procenta, a ovoce, které podražilo o 8,2 procenta. Vyšší byly i ceny vajec o 36,4 procenta, mléka o 11,4 procenta nebo čerstvého másla o 50,7 procenta,“ sdělila pro portál Echo24.cz Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. Dále vzrostly i ceny pečiva a různých mléčných výrobků.

Bez másla, mléka, vajec i jablek se však tradiční Vánoce neobejdou. Například na 50 koláčků lineckého cukroví se používá přibližně 250 gramů másla a jedno vejce. Na 40 vanilkových rohlíčků je spotřeba zhruba 350 gramů másla, na 30 vosích hnízd 180 gramů másla a tři vejce.

Ti, kdo mají rádi vaječný koňak, si musejí nakoupit rovnou šest vajec na litr koňaku a dvě plechovky kondenzovaného mléka. Jak uvádí portál TN.cz, vánoční cukroví vás tedy vyjde zhruba o 40 % dráž než loni. To pro mnohé domácnosti může být zcela zásadní rozdíl a důvod zařídit si Vánoce jinak, než tomu bylo loni. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744