Pečení cukroví jen pro bohaté? Kvůli vysokým cenám už letošní Vánoce nebudou jako dřív | info.cz

Články odjinud

Pečení cukroví jen pro bohaté? Kvůli vysokým cenám už letošní Vánoce nebudou jako dřív

Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i starosti, které Čechy tentokrát zcela jistě čekají. Alespoň co se týče přípravy tradičních pokrmů. Ceny potravin letos výrazně vzrostly. Týká se to zejména másla, jablek, mléka, vajec, ale i zeleniny. Tyto suroviny jsou přitom pro výrobu cukroví a dalších vánočních pochutin nepostradatelné.

Vánoční svátky patří u nás bezpochyby k těm nejoblíbenějším. Snad každá rodina chce mít v domácnosti v tomto čase vše dokonalé a perfektně připravené, včetně napečeného cukroví a dalších pochoutek. Jenže letos Čechy vyjde příprava poněkud draho. V říjnu ceny meziročně vzrostly o 2,9 procenta.

Čtvrtka másla stojí v současné době v průměru 60 korun, meziročně máslo zdražilo o polovinu a cena tak dosáhla historického maxima. Zdražovat už by dále nemělo a do Vánoc bude nejspíš stát podobně jako nyní. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to nedávno uvedli prezident Potravinářské komory Miroslav Toman a předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.

Rostla cena másla, vajec i ovoce

„Růst nejvíce ovlivnily ceny potravin, především zeleniny, které byly oproti loňskému roku vyšší o 10,4 procenta, a ovoce, které podražilo o 8,2 procenta. Vyšší byly i ceny vajec o 36,4 procenta, mléka o 11,4 procenta nebo čerstvého másla o 50,7 procenta,“ sdělila pro portál Echo24.cz Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. Dále vzrostly i ceny pečiva a různých mléčných výrobků.

Bez másla, mléka, vajec i jablek se však tradiční Vánoce neobejdou. Například na 50 koláčků lineckého cukroví se používá přibližně 250 gramů másla a jedno vejce. Na 40 vanilkových rohlíčků je spotřeba zhruba 350 gramů másla, na 30 vosích hnízd 180 gramů másla a tři vejce.

Ti, kdo mají rádi vaječný koňak, si musejí nakoupit rovnou šest vajec na litr koňaku a dvě plechovky kondenzovaného mléka. Jak uvádí portál TN.cz, vánoční cukroví vás tedy vyjde zhruba o 40 % dráž než loni. To pro mnohé domácnosti může být zcela zásadní rozdíl a důvod zařídit si Vánoce jinak, než tomu bylo loni. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud