Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pehe: Krach jednání? Žádné překvapení, Babiš o koalici se sociální demokracií od začátku nestál

Pehe: Krach jednání? Žádné překvapení, Babiš o koalici se sociální demokracií od začátku nestál

Včerejší krach ve vyjednávání o druhé vládě Andreje Babiše zase až takovým překvapením není. Podle politologa Jiřího Pehe totiž o koalici předseda hnutí ANO a premiér v demisi od počátku nestál. „Chce menšinovou vládu, kterou řídí jako svůj vlastní tým,“ říká politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. Sociální demokraté požadovali pět ministerstev včetně vnitra nebo financí. Babiš jim ale nabídl ministerstva spravedlnosti, sociálních věcí, zahraničí, zemědělství a kultury.

Vleklá politická krize a období bez vlády s důvěrou dolní komory jen tak neskončí. Pehe je přesvědčený, že by Andrej Babiš na koalici možná přistoupil v momentě, kdy by se sociální demokraté spokojili s třemi nebo čtyřmi méně významnými ministerstvy a celkově zcela podřadnou rolí ve vládě. „Avšak tlak ČSSD na to, aby jí dal významné ministerstvo vnitra, mu poskytl dobrou záminku k ukončení jednání,“ uvažuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ.

Podle něj tak předseda hnutí ANO dosáhl několika věcí. „Veřejnosti se může jevit jako někdo, kdo chtěl být vůči sociální demokracii štědřejší, než musel, ale ČSSD měla nerealistické požadavky. ČSSD navíc krach jednání nejspíš poškodí u voličů, a jak už víme, většina jejich voličů přebíhá k Babišovi, takže budou-li předčasné volby, ANO může dál posílit i na úkor ČSSD,“ vysvětluje Pehe.

Zároveň je přesvědčený, že sociální demokraty poškodí také skutečnost, že cynicky smlouvali o pět ministerstev, včetně vnitra, výměnou za tolerování trestního stíhání premiéra. „Teď jí nezbylo nic, ani principy,“ zdůrazňuje politolog. Pokud jde o realistické scénáře budoucího vývoje, souhlasí s naší prognózou, tedy že Česká republika směřuje k předčasným volbám.

„Babiš asi nebude ochoten opřít svoji vládu o KSČM a SPD. Poškodilo by ho to hlavně mezinárodně, a vezmeme-li v úvahu, jak moc se snaží v poslední době vypadat jako prozápadní, proevropský politik, nebude to asi chtít připustit. Země proto zřejmě směřuje k předčasným volbám, pokud se nepodaří jednání s ČSSD opět oživit,“ vysvětluje politolog.

Otázka pochopitelně je, jakým způsobem do situace zasáhne prezident Zeman. S ohledem na naši zkušenost, pokud jde o podobné situace v minulosti, nelze vyloučit, že vyrukuje s něčím na způsob úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Ta vznikla v roce 2013, aniž by Zeman její ustavení koordinoval se stranami zastoupenými ve sněmovně. Také proto tehdy nezískala důvěru většiny poslanců. 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1