Pehe: Krach jednání? Žádné překvapení, Babiš o koalici se sociální demokracií od začátku nestál | info.cz

Články odjinud

Pehe: Krach jednání? Žádné překvapení, Babiš o koalici se sociální demokracií od začátku nestál

Včerejší krach ve vyjednávání o druhé vládě Andreje Babiše zase až takovým překvapením není. Podle politologa Jiřího Pehe totiž o koalici předseda hnutí ANO a premiér v demisi od počátku nestál. „Chce menšinovou vládu, kterou řídí jako svůj vlastní tým,“ říká politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. Sociální demokraté požadovali pět ministerstev včetně vnitra nebo financí. Babiš jim ale nabídl ministerstva spravedlnosti, sociálních věcí, zahraničí, zemědělství a kultury.

Vleklá politická krize a období bez vlády s důvěrou dolní komory jen tak neskončí. Pehe je přesvědčený, že by Andrej Babiš na koalici možná přistoupil v momentě, kdy by se sociální demokraté spokojili s třemi nebo čtyřmi méně významnými ministerstvy a celkově zcela podřadnou rolí ve vládě. „Avšak tlak ČSSD na to, aby jí dal významné ministerstvo vnitra, mu poskytl dobrou záminku k ukončení jednání,“ uvažuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ.

Podle něj tak předseda hnutí ANO dosáhl několika věcí. „Veřejnosti se může jevit jako někdo, kdo chtěl být vůči sociální demokracii štědřejší, než musel, ale ČSSD měla nerealistické požadavky. ČSSD navíc krach jednání nejspíš poškodí u voličů, a jak už víme, většina jejich voličů přebíhá k Babišovi, takže budou-li předčasné volby, ANO může dál posílit i na úkor ČSSD,“ vysvětluje Pehe.

Zároveň je přesvědčený, že sociální demokraty poškodí také skutečnost, že cynicky smlouvali o pět ministerstev, včetně vnitra, výměnou za tolerování trestního stíhání premiéra. „Teď jí nezbylo nic, ani principy,“ zdůrazňuje politolog. Pokud jde o realistické scénáře budoucího vývoje, souhlasí s naší prognózou, tedy že Česká republika směřuje k předčasným volbám.

„Babiš asi nebude ochoten opřít svoji vládu o KSČM a SPD. Poškodilo by ho to hlavně mezinárodně, a vezmeme-li v úvahu, jak moc se snaží v poslední době vypadat jako prozápadní, proevropský politik, nebude to asi chtít připustit. Země proto zřejmě směřuje k předčasným volbám, pokud se nepodaří jednání s ČSSD opět oživit,“ vysvětluje politolog.

Otázka pochopitelně je, jakým způsobem do situace zasáhne prezident Zeman. S ohledem na naši zkušenost, pokud jde o podobné situace v minulosti, nelze vyloučit, že vyrukuje s něčím na způsob úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Ta vznikla v roce 2013, aniž by Zeman její ustavení koordinoval se stranami zastoupenými ve sněmovně. Také proto tehdy nezískala důvěru většiny poslanců. 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud