Články odjinud

Pelikán končí v politice. „Nedám prezidentovi možnost, aby mě nejmenoval do nové vlády,“ říká

Pelikán končí v politice. „Nedám prezidentovi možnost, aby mě nejmenoval do nové vlády,“ říká

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) oznámil svůj konec v politice. V rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že se vrací do advokacie. Pelikán své rozhodnutí zdůvodnil sporem s prezidentem Zemanem v kauze ruského hackera Nikulina i tím, že se názorově rozchází s většinou kolegů v hnutí ANO.

„Není to bezprostřední reakce na jednu věc. Je to zralá dlouhodobá úvaha. Asi před měsícem jsem sdělil premiérovi, že už nemám zájem účastnit se další vlády,“ řekl Pelikán v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

„Tehdy jsem věděl, jak rozhodnu v případu Nikulin, očekával jsem, že to vyvolá u některých politických subjektů v Česku nepřátelské reakce a nechtěl jsem tím zatěžovat jednání o budoucí vládě,“ dodal.

Pelikán soudí, že by ho prezident Zemanem kvůli sporu v kauze údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina nejmenoval do nové vlády. „Jak jsem poznal pana prezidenta, předpokládám, že nebude do budoucna vstřícný k mým potřebám a požadavkům. Ale upřímně řečeno, s tím se dá žít. Řeknu to takhle: Nedám prezidentovi možnost, aby mě nejmenoval do nové vlády,“ zdůraznil ministr.

O Nikulinovo vydání požádalo české úřady Rusko i USA. Prezident Zeman tlačil na vydání Nikulina do Ruska, ministr se ho ale rozhodl vydat do USA. A z Hradu za to byl kritizován. 

Dalším důvodem, proč Pelikán odchází z politiky, je názorový rozchod s hnutím ANO, například v postoji k hnutí SPD. „Celkově jsou mé názory tu více tu méně od směřování celého hnutí odlišné. Do určité míry je to v každé straně přirozené, ale od určité míry je to už divné,“ míní Pelikán. S premiérem Andrejem Babišem prý jeho rozhodnutí nesouvisí. 

Pelikán rezignuje i na svůj poslanecký mandát, v hnutí ANO zůstane řadovým členem. „Plánuji se vrátit do advokacie a na fakultu, kde mám stále desetinový úvazek a rozšířím si ho zpátky na plný. Budu přednášet,“ nastínil ministr své další plány.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud