Pelikán podal stížnost kvůli kauze Davida Ratha, soud prý porušil zákon | info.cz

Články odjinud

Pelikán podal stížnost kvůli kauze Davida Ratha, soud prý porušil zákon

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podal stížnost proti zrušení rozsudku v kauze bývalého hejtmana středočeského kraje Davida Ratha a dalších deseti obžalovaných. Podle jeho mínění porušil soud svým rozhodnutím zákon.

O stížnosti bude rozhodovat Nejvyšší soud. „Stížnost pro porušení zákona směřuje v neprospěch všech 11 obžalovaných,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti. Pelikán se domnívá, že nebyl důvod, aby vrchní soud věc vrátil k novému projednání.

K Rathovu případu se vyjádřil při setkání s Pelikánem i prezident Miloš Zeman. „Někdy i my, právní laici, stojíme v němém úžasu před některými rozhodnutími, jako například teď pane ministře (Roberte Pelikáne) v kauze Rath. Skoro se mi zdá, aniž bych se vměšoval do soudního rozhodnutí, že když u někoho najdeme v krabici od vína šest nebo sedm milionů korun, jsou diskuse o jeho vině či nevině poněkud nepatřičné,“ řekl tehdy. Rath na to reagoval na svém blogu osobně laděným textem adresovaným Zemanovi, kde mu nabízí setkání a vysvětlení případu z jeho pohledu.

Středočeský krajský soud uznal Ratha v červenci 2015 vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Odvolací senát pražského vrchního soudu však rozsudek loni v říjnu zrušil kvůli použitým odposlechům. Podle něj totiž byly pořízeny nezákonně, a nepůjdou tak u nového řízení před Krajským soudem v Praze použít jako důkaz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud