Pelikán se netají odporem k SPD: Je to fašistická strana. Pokud na ní bude záviset vláda, odstoupím | info.cz

Články odjinud

Pelikán se netají odporem k SPD: Je to fašistická strana. Pokud na ní bude záviset vláda, odstoupím

Pokud by se vláda hnutí ANO dohodla s SPD Tomia Okamury na podpoře, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) by odstoupil ze své funkce. Pelikán to uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, kde SPD označil za „fašistickou stranu“. Hnutí chce na ministra podat trestní oznámení. 

„Pro mě je nepřijatelné být ve vládě, která se bude jakkoli opírat o SPD. Jednoduše proto, že by nás nepodporovali jen tak a něco by za to chtěli. A mohli by za to chtít cokoli i v průběhu volebního období a já se nechci dostat do pozice, kdy budu nějakým způsobem muset korigovat svoje názory nebo postupy podle toho, co chce fašistická strana. Je to pro mě nepřijatelné,“ tvrdí Pelikán.

V podobném duchu se už minulý týden v rozhovoru pro ČT vyjádřil i ministr dopravy Daniel Ťok; proti spolupráci s SPD se staví například také ministr zahraničí Martin Stropnický. 

SPD se proti označení „fašistická strana“ ohradila. Podle ČT zvažuje trestní oznámení na ministra Pelikána. Výrok prý nyní posuzují právníci.

Hnutí v tiskové zprávě uvedlo, že podobná prohlášení vydává zpravidla neschopný ministr, který svůj úřad nezvládá. „Smyslem podobných prohlášení pana ministra Pelikána, je především poškodit hnutí ANO a zabránit smysluplnému a konstruktivnímu jednání o sestavení nové vlády,“ napsalo v tiskové zprávě.

Možnost, že se vláda hnutí ANO opře při hlasování o důvěře o hlasy poslanců za SPD, se vyloučit nedá. Premiér Andrej Babiš se nicméně této variantě snaží vyhnout. V úterý zopakoval, že by raději než s SPD a KSČM o podpoře vlády jednal s ČSSD, jejíž nové vedení už dalo najevo ochotu s hnutím ANO jednat.

„Ve vládě určitě ne, my mluvíme o toleranci a samozřejmě to nejsou naše preferované varianty,“ řekl o možné spolupráci s KSČM a s SPD Babiš. U komunistů podle něj panuje rozpor v pohledu na zahraniční politiku – KSČM se dle Babiše příliš orientuje na východ. S SPD se ANO rozchází v názoru, zda by se mělo vypisovat referendum o vystoupení z EU a NATO.

Babiš v úterý uvedl, že zatímco jednání s SPD jsou v zásadě u konce, expertní týmy ANO a KSČM budou v rozhovorech pokračovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud