Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pelikán se netají odporem k SPD: Je to fašistická strana. Pokud na ní bude záviset vláda, odstoupím

Pelikán se netají odporem k SPD: Je to fašistická strana. Pokud na ní bude záviset vláda, odstoupím

Pokud by se vláda hnutí ANO dohodla s SPD Tomia Okamury na podpoře, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) by odstoupil ze své funkce. Pelikán to uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, kde SPD označil za „fašistickou stranu“. Hnutí chce na ministra podat trestní oznámení. 

„Pro mě je nepřijatelné být ve vládě, která se bude jakkoli opírat o SPD. Jednoduše proto, že by nás nepodporovali jen tak a něco by za to chtěli. A mohli by za to chtít cokoli i v průběhu volebního období a já se nechci dostat do pozice, kdy budu nějakým způsobem muset korigovat svoje názory nebo postupy podle toho, co chce fašistická strana. Je to pro mě nepřijatelné,“ tvrdí Pelikán.

V podobném duchu se už minulý týden v rozhovoru pro ČT vyjádřil i ministr dopravy Daniel Ťok; proti spolupráci s SPD se staví například také ministr zahraničí Martin Stropnický. 

SPD se proti označení „fašistická strana“ ohradila. Podle ČT zvažuje trestní oznámení na ministra Pelikána. Výrok prý nyní posuzují právníci.

Hnutí v tiskové zprávě uvedlo, že podobná prohlášení vydává zpravidla neschopný ministr, který svůj úřad nezvládá. „Smyslem podobných prohlášení pana ministra Pelikána, je především poškodit hnutí ANO a zabránit smysluplnému a konstruktivnímu jednání o sestavení nové vlády,“ napsalo v tiskové zprávě.

Možnost, že se vláda hnutí ANO opře při hlasování o důvěře o hlasy poslanců za SPD, se vyloučit nedá. Premiér Andrej Babiš se nicméně této variantě snaží vyhnout. V úterý zopakoval, že by raději než s SPD a KSČM o podpoře vlády jednal s ČSSD, jejíž nové vedení už dalo najevo ochotu s hnutím ANO jednat.

„Ve vládě určitě ne, my mluvíme o toleranci a samozřejmě to nejsou naše preferované varianty,“ řekl o možné spolupráci s KSČM a s SPD Babiš. U komunistů podle něj panuje rozpor v pohledu na zahraniční politiku – KSČM se dle Babiše příliš orientuje na východ. S SPD se ANO rozchází v názoru, zda by se mělo vypisovat referendum o vystoupení z EU a NATO.

Babiš v úterý uvedl, že zatímco jednání s SPD jsou v zásadě u konce, expertní týmy ANO a KSČM budou v rozhovorech pokračovat.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1