Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pelikán se opřel do policie. Načasování žádosti o vydání Babiše je záměrné, iracionální a nenormální

Pelikán se opřel do policie. Načasování žádosti o vydání Babiše je záměrné, iracionální a nenormální

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (hnutí ANO) ostře kritizuje jednání policie, která si podle něj zasedla na jeho politickou stranu. Konkrétně se mu nelíbí načasování žádosti o vydání poslance a svého stranického šéfa Andreje Babiše a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka dva měsíce před parlamentními volbami. „Policie nemohla mít žádný rozumný důvod pro to, aby v tuto chvíli žádala sněmovnu o zbavení imunity,“ tvrdí ministr v rozhovoru pro týdeník Respekt

„Opírám se o svou desetiletou zkušenost advokáta,“ reaguje Pelikán na otázku proč mu přijde načasování žádosti o vydání obou politiků záměrné. „Viděl jsem dost řízení, a vím, jak se v nich postupuje, co v nich je normální a co v nich normální není,“ tvrdí ministr.

Podle Pelikána je žádost o vydání Babiše je součástí něčí předvolební kampaně, a z pohledu policie podle ministra neexistuje žádný předěl, kdy se vyšetřování musí nezbytně překlopit do fáze po sdělení obvinění. „Rozhodně se s tím dá pracovat s hlediska několika měsíců tam či na druhou stranu,“ argumentuje ministr spravedlnosti.

Pelikánovi přijde, že žádost policie o vydání obou stranických špiček zaslaná Poslanecké sněmovně dva a půl měsíce před parlamentními volbami je krajně podezřelá. Babiše chtějí policisté stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. 

Ministr nicméně svá tvrzení pro časopis Respekt zvážil a redakci týdeníku následně vyzval, aby rozhovor netiskla. „Rozhovor je pořád ještě moje autorské dílo, bez mého souhlasu nevyjde,“ právničil ministr. „Vyslovuji v rozhovoru své osobní názory, za kterými si sice stojím, jsem ale zároveň přesvědčen, že bych je ve své současné roli veřejně prohlašovat neměl,“ vysvětloval.

Jenže mu to bylo málo platné, šéfredaktor časopisu Erik Tabery rozhodl naopak. „Všichni politici mají nárok na stejný přístup – novinář se ptá, politik odpovídá,“ argumentuje Tabery, proč se Respekt rozhodnul interview zveřejnit. „Je jen na něm, co říká. Nemáme žádné donucovací prostředky,“ dodává.

Očekává se, že Poslanecká sněmovna by o osudu Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka měla rozhodnout na začátku září. „Počítám s tím, že výbor udělá všechno pro to, aby věc uzavřel do 5. září,“ řekla předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová. Výbor vydává doporučení pro plénum, zda má poslance ke stíhání vydat, sněmovna by měla rozhodnout na schůzi, která začne právě 5. září.

Bývalý ministr financí Babiš a předseda poslanců hnutí Faltýnek čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od předloňského roku. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744