Pelikán se opřel do policie. Načasování žádosti o vydání Babiše je záměrné, iracionální a nenormální | info.cz

Články odjinud

Pelikán se opřel do policie. Načasování žádosti o vydání Babiše je záměrné, iracionální a nenormální

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (hnutí ANO) ostře kritizuje jednání policie, která si podle něj zasedla na jeho politickou stranu. Konkrétně se mu nelíbí načasování žádosti o vydání poslance a svého stranického šéfa Andreje Babiše a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka dva měsíce před parlamentními volbami. „Policie nemohla mít žádný rozumný důvod pro to, aby v tuto chvíli žádala sněmovnu o zbavení imunity,“ tvrdí ministr v rozhovoru pro týdeník Respekt

„Opírám se o svou desetiletou zkušenost advokáta,“ reaguje Pelikán na otázku proč mu přijde načasování žádosti o vydání obou politiků záměrné. „Viděl jsem dost řízení, a vím, jak se v nich postupuje, co v nich je normální a co v nich normální není,“ tvrdí ministr.

Podle Pelikána je žádost o vydání Babiše je součástí něčí předvolební kampaně, a z pohledu policie podle ministra neexistuje žádný předěl, kdy se vyšetřování musí nezbytně překlopit do fáze po sdělení obvinění. „Rozhodně se s tím dá pracovat s hlediska několika měsíců tam či na druhou stranu,“ argumentuje ministr spravedlnosti.

Pelikánovi přijde, že žádost policie o vydání obou stranických špiček zaslaná Poslanecké sněmovně dva a půl měsíce před parlamentními volbami je krajně podezřelá. Babiše chtějí policisté stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. 

Ministr nicméně svá tvrzení pro časopis Respekt zvážil a redakci týdeníku následně vyzval, aby rozhovor netiskla. „Rozhovor je pořád ještě moje autorské dílo, bez mého souhlasu nevyjde,“ právničil ministr. „Vyslovuji v rozhovoru své osobní názory, za kterými si sice stojím, jsem ale zároveň přesvědčen, že bych je ve své současné roli veřejně prohlašovat neměl,“ vysvětloval.

Jenže mu to bylo málo platné, šéfredaktor časopisu Erik Tabery rozhodl naopak. „Všichni politici mají nárok na stejný přístup – novinář se ptá, politik odpovídá,“ argumentuje Tabery, proč se Respekt rozhodnul interview zveřejnit. „Je jen na něm, co říká. Nemáme žádné donucovací prostředky,“ dodává.

Očekává se, že Poslanecká sněmovna by o osudu Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka měla rozhodnout na začátku září. „Počítám s tím, že výbor udělá všechno pro to, aby věc uzavřel do 5. září,“ řekla předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová. Výbor vydává doporučení pro plénum, zda má poslance ke stíhání vydat, sněmovna by měla rozhodnout na schůzi, která začne právě 5. září.

Bývalý ministr financí Babiš a předseda poslanců hnutí Faltýnek čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od předloňského roku. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud