Pět inauguračních nepravd Miloše Zemana. O médiích, Bakalovi nebo známkování politiky | info.cz

Články odjinud

Pět inauguračních nepravd Miloše Zemana. O médiích, Bakalovi nebo známkování politiky

Zemanův čtvrteční inaugurační projev obsahoval několik zásadních nepravd a zavádějících tvrzení. Upozornil na to web Demagog.cz, který se specializuje na ověřování pravdivosti výroků politiků. Prezident se přitom mýlil v okamžicích, které vzbudily největší rozruch – když se navážel do novinářů, nezávislých médií a vlastníka společnosti Economia Zdeňka Bakaly. Z celkem dvaceti prověřovaných výroků mluvil prezident pravdu v deseti případech, pětkrát nikoli. Další dva výroky byly zavádějící a tři neověřitelné.

Nepravda č. 1: Bakala před krachem OKD vyvedl peníze na dividendách a okradl lidi o byty

Miloš Zeman během svého inauguračního projevu uvedl, že ještě těsně před krachem podniku, který zaměstnává 10 000 osob, Zdeněk Bakala inkasoval posledních 16 miliard korun na dividendách a při tom jen tak mimochodem stačil okrást i nájemníky OKD o jejich byty.

Podle webu Demagog je tento výrok nepravdivý především proto, že poslední dividendy byly vyplaceny v letech 2011 a 2012, tedy čtyři roky před úpadkem OKD, a nešlo o 16, ale 12 miliard za oba roky.

Co se týče bytů, Bakala sice slíbil nájemníkům, že je budou moci odkoupit, ale rozhodčí soud uvedl, že ze smlouvy nevyplývala povinnost nabídnout nájemníkům byty k odkoupení. Bakala jim je tedy nenabídnul, nicméně tvrzení o okradení je podle serveru Demagog poněkud přehnané – byty lidem zkrátka ani nikdy nepatřily, aby jim je mohl někdo ukrást.

Nepravda č. 2: Neznámkuji politické strany

V projevu Zeman dále řekl, že prezident by neměl příliš zasahovat do politické struktury, neměl by známkovat politické strany, protože nejsou strany první a druhé kategorie, stejně tak jako nejsou jejich voliči první a druhé kategorie, ale zde jsem učinil jednu výjimku. V každém případě platí, že s touto jedinou výjimkou jsem neznámkoval naši politickou strukturu.

Tou jedinou výjimkou, na kterou Zeman odkazoval, byla Dělnická strana sociální spravedlnosti. Prezident ale zjevně zapomněl, že si v historii svého vládnutí neodpustil vícero známkování politických subjektů.

Opakovaně útočí na stranu TOP 09, která podle něj ovlivňuje vysílání České televize, pasuje se na obránce parlamentní demokracie a její někdejší předseda Miroslav Kalousek je dle hlavy státu „škůdcem demokracie“. Stranu zelených a její sympatizanty označil Zeman v roce 2013 za zelené fanatiky.

Pokud jeho slova nevztahujeme čistě na politické strany, ale na „strukturu, jak je zmiňována v citaci výše, Zeman loni v létě doslova známkoval ministry Sobotkovy vlády ve svém pořadu na TV Barrandov. V tom, kde o tehdejším premiérovi řekl, že se „chová jako svině“.

Nepravda č. 3: Komentátoři doufají, že zemře půl milionu mých příznivců

Miloš Zeman se do novinářů navážel z několika stran. Uvedl, že doufají, že svůj mandát nedokončí, případně, že jeho voliči do další volby zmizí.

Jako druhý příklad bych rád uvedl jednoho dalšího komentátora, který už po skončení prezidentské volby vyjádřil naději, že v nejbližších pěti letech zemře půl milionu mých stoupenců a že díky tomu bude voličská mapa za pět let poněkud jiná, uvedl v projevu Zeman a narážel tak na rozhovor Jiřího Pehe pro časopis Respekt.

Pehe ale „naději“ v textu nevyjadřoval, pouze komentoval demografický vývoj tvrzením, že před pěti lety vyhrál Zeman nad Schwarzenbergem o 800 tisíc hlasů, tentokrát je to o 150 tisíc hlasů. Zemanovi voliči odcházejí a do volebního cyklu přicházejí mladí lidé. Za pět let půl milionu starých odejde a půl milionu přijde. Situace není pro postkomunistický tábor příznivá.

Nepravda č. 4: Ve Sněmovně už dlouho leží návrh zákona o referendu, který jsem podpořil

Znovuzvolený prezident se také podivoval nad tím, proč ještě neplatí nový zákon o referendu, který sám před poslanci podpořil. Ve Sněmovně už leží dlouhou dobu návrh zákona o referendu, který jsem rovněž podpořil, a je mi líto, že se tento návrh zákona neprojednává, řekl Zeman.

Jako prezident skutečně před zákonodárci tento návrh podpořil. Bylo to ale ještě v době vlády Bohuslava Sobotky. S koncem jeho mandátu a po sestavení nové Sněmovny po říjnových volbách ale tento neprojednaný návrh, o kterém poslanci nestihli hlasovat, takzvaně spadl pod stůl. To znamená, že nové návrhy k vyhlašování referenda, které zatím podala ČSSD, SPD a komunisté, musí projít novým schvalovacím procesem. Ani jeden z nových návrhů se přitom neshoduje s tím, co prezident dříve podpořil.

Nepravda č. 5: Novináři vypsali tipovací anketu, kdy zemřu

Dalším výrokem, kterým se prezident strefoval do novinářů, bylo tvrzení, že ilustrací české žurnalistiky je server ihlas.cz, který nedávno vypsal anketu, kdy umřu. Bylo tam jenom několik set diskutujících a většina z nich se shodla na roku 2020.

Prezident by zřejmě rád vše, co najde na internetu, hodil na novináře, v případě serveru ihlas.cz se ale zmýlil. Web není zpravodajský, jde o platformu, která umožňuje komukoli vytvářet ankety na jakékoli téma. Nevedou jej tedy žádní novináři a v současnosti se na tomto webu hlasuje například o tom, jaký je nejlepší horor všech dob a zda má Česko vystoupit z EU.

Zavádějící/neověřitelné

Za pozornost stojí i pět výroků, u kterých nelze jednoznačně určit, zda jsou pravdivé, či nikoli. Jako „zavádějící“ Demagog.cz označuje například Zemanovo tvrzení, že vůči jeho návrhům na soudce Ústavního soudu nebyly zásadní námitky. Připomíná, že ačkoli prezidentem navržené osobnosti jsou přijímány veskrze pozitivně, třikrát jeho návrhy senátoři odmítli.

Jako „neověřitelný“ byl označen například výrok o tom, že z OKD bylo „podle odborných odhadů“ (které hlava státu nijak nekonkretizovala) vytunelováno 100 miliard korun. Veřejně není dostupná žádná studie či jiný dokument, který by celkové ztráty vyčíslil. 

Neuchopitelný je rovněž prezidentův výrok, že za posledních pět let absolvoval 4 000 setkání, nebo věta „Na mých cestách do zahraničí mě celkem doprovázelo 18 podnikatelských misí, kterých se zúčastnilo více než 700 podnikatelů.“ Demagog v této souvislosti připomíná, že v lednu před volbami prezident uváděl vyšší čísla: 19 cest a 867 zástupců podnikatelského sektoru.

Kompletní analýza inauguračního projevu na stránkách Demagog.cz >>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud