Pět ministerstev a na vnitro nezávislého odborníka. Unikla nabídka, kterou prý dal Babiš ČSSD | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pět ministerstev a na vnitro nezávislého odborníka. Unikla nabídka, kterou prý dal Babiš ČSSD

Pět ministerstev a na vnitro nezávislého odborníka. Unikla nabídka, kterou prý dal Babiš ČSSD

ČSSD zatím tají, jakou nabídku k obnovení jednání o koaliční menšinové vládě od premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Podle deníku Právo či serveru Echo24.cz Babiš nabídl sociálním demokratům pět ministerstev. Ministerstvo vnitra, na němž krachlo předchozí jednání o vládě, chce Babiš údajně obsadit nezávislým odborníkem. První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek informace médií dnes na tiskové konfrenci odmítl jako nepravdivé. 

Podle serveru Echo24.cz nabídl Babiš sociálním demokratům ministerstvo obrany, zahraničí, školství a kultury. V nabídce je prý i ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo zemědělství. 

Sociální demokraté původně požadovali i rezort financí či vnitra. Podle deníku Právo chce ale Babiš obsadit ministerstvo vnitra nezávislým odborníkem. Toho si chce dle informací deníku vybrat sám a následně ho předložit ke schválení ČSSD.

Hnutí ANO dosud nabídku nekomentovalo. Nevyjádřila se k ní ani ČSSD. Chtějí ji nejprve projednat ve vedení strany v pátek a čekají i na výsledek jednání předsedy Jana Hamáčka s prezidentem Milošem Zemanem, které je naplánováno na čtvrtek.

Sociální demokracie ukončila rozhovory s ANO před necelými dvěma týdny kvůli personálním neshodám. ANO totiž nevyhovělo požadavku, aby do kabinetu nenominovalo premiéra v demisi a předsedu ANO Andreje Babiše, který čelí trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda. Socialistům nechtělo ANO přenechat ani místo ministra vnitra, které mělo být podle ČSSDzárukou nezávislého vyšetřování.

Konec vyjednávání schválily vrcholné orgány ČSSD včetně sjezdu a prezident Miloš Zeman následně vybídl Babiše, ať o vládě vyjednává s KSČM a hnutím Svoboda a přímá demokracie. Spolupráci s SPD Tomia Okamury však odmítla řada především regionálních představitelů ANO, a výbor hnutí se tak minulý týden jednomyslně rozhodl dát přednost návratu k jednáním s ČSSD.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.