Pět ministerstev a na vnitro nezávislého odborníka. Unikla nabídka, kterou prý dal Babiš ČSSD | info.cz

Články odjinud

Pět ministerstev a na vnitro nezávislého odborníka. Unikla nabídka, kterou prý dal Babiš ČSSD

ČSSD zatím tají, jakou nabídku k obnovení jednání o koaliční menšinové vládě od premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Podle deníku Právo či serveru Echo24.cz Babiš nabídl sociálním demokratům pět ministerstev. Ministerstvo vnitra, na němž krachlo předchozí jednání o vládě, chce Babiš údajně obsadit nezávislým odborníkem. První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek informace médií dnes na tiskové konfrenci odmítl jako nepravdivé. 

Podle serveru Echo24.cz nabídl Babiš sociálním demokratům ministerstvo obrany, zahraničí, školství a kultury. V nabídce je prý i ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo zemědělství. 

Sociální demokraté původně požadovali i rezort financí či vnitra. Podle deníku Právo chce ale Babiš obsadit ministerstvo vnitra nezávislým odborníkem. Toho si chce dle informací deníku vybrat sám a následně ho předložit ke schválení ČSSD.

Hnutí ANO dosud nabídku nekomentovalo. Nevyjádřila se k ní ani ČSSD. Chtějí ji nejprve projednat ve vedení strany v pátek a čekají i na výsledek jednání předsedy Jana Hamáčka s prezidentem Milošem Zemanem, které je naplánováno na čtvrtek.

Sociální demokracie ukončila rozhovory s ANO před necelými dvěma týdny kvůli personálním neshodám. ANO totiž nevyhovělo požadavku, aby do kabinetu nenominovalo premiéra v demisi a předsedu ANO Andreje Babiše, který čelí trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda. Socialistům nechtělo ANO přenechat ani místo ministra vnitra, které mělo být podle ČSSDzárukou nezávislého vyšetřování.

Konec vyjednávání schválily vrcholné orgány ČSSD včetně sjezdu a prezident Miloš Zeman následně vybídl Babiše, ať o vládě vyjednává s KSČM a hnutím Svoboda a přímá demokracie. Spolupráci s SPD Tomia Okamury však odmítla řada především regionálních představitelů ANO, a výbor hnutí se tak minulý týden jednomyslně rozhodl dát přednost návratu k jednáním s ČSSD.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud