Články odjinud

Petici proti Ondráčkovi podepsalo téměř čtyřicet tisíc lidí. Protesty se mohou opakovat, tvrdí organizátoři

Petici proti Ondráčkovi podepsalo téměř čtyřicet tisíc lidí. Protesty se mohou opakovat, tvrdí organizátoři

Petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podepsalo skoro 40.000 lidí. Občané si podle organizátorů nenechají líbit pohrdání demokratickými hodnotami a jsou připraveni vyjádřit svůj nesouhlas znovu.

I když Ondráček v úterý na funkci sám rezignoval, aktivisté den poté předali petiční archy s podpisy do Poslanecké sněmovny, aby vlnu protestů symbolicky uzavřeli. Ohlasy, které jsme po pondělních demonstracích dostali od účastníků i organizátorů demonstrací, navíc jasně svědčí o tom, že jsou občané připraveni tento nesouhlas vyjádřit znovu, pokud to bude nutné. Stejně jako my organizátoři, doplnil další člen organizačního týmu Vojtěch Otevřel.

Zhruba polovina sesbíraných podpisů pochází z demonstrace na Václavském náměstí, kde se sešlo podle analýzy dat operátora T-Mobile kolem 25.000 lidí, ostatní jsou z protestů v 16 dalších městech i od občanů, kteří je jednotlivě posílali. Ohlas protestů napříč republikou podle Otevřela svědčí o tom, že dělení země na Prahu a zbytek je pouhá manipulace ze strany některých politiků. Máme obrovskou radost jak ze síly, kterou tím česká občanská společnost prokázala, tak z civilního průběhu protestů. V obojím spatřujeme jak naději do budoucna, tak intenzivní signál směrem k politické reprezentaci, že česká veřejnost si ve svém čele nepřeje nejen komunisty, ale ani představitele dalších extrémních názorových proudů, dodal Otevřel.

Na facebooku už jiní lidé svolali v Praze další protest na pondělí 12. března. Tentokrát se lidé sejdou u sochy svatého Václava, odkud se mají v průvodu vydat k sídlu KSČM v nedaleké ulici Politických vězňů.

Ondráček, který se před listopadem 1989 jako příslušník tehdejšího Sboru národní bezpečnosti podílel na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu, byl do čela komise zvolen Sněmovnou na třetí pokus minulý pátek. Volba vzbudila mezi politiky i veřejností kontroverze jak kvůli jeho minulosti, tak pro jeho současný postoj k ní. Ondráček prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje.

V úterý se funkce předsedy komise vzdal, a předešel tak hlasování o svém odvolání, které chtěla prosadit většina sněmovních stran. Řekl, že neodstupuje kvůli "pár křiklounům" v ulicích, ale kvůli obavám o bezpečnost své rodiny. Své kritiky ze středopravicových stran nazval demokratickou žumpou.

 

Články odjinud