Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Petřínská rozhledna se rozsvítí v britských barvách. „Nenecháme se zastrašit fanatiky,“ vzkazují radní

Petřínská rozhledna se rozsvítí v britských barvách. „Nenecháme se zastrašit fanatiky,“ vzkazují radní

Petřínská rozhledna v Praze bude dnes v noci nasvícena v barvách Velké Británie. Praha tak chce vyjádřit solidaritu s oběťmi nočního teroristického útoku v Manchesteru a s obyvateli tohoto anglického města. Při útoku zemřelo 22 lidí a další desítky utrpěly zranění. Britské velvyslanectví v Praze spustilo kvůli útoku vlajky na půl žerdi.

Evropa musí podle pražského radního Jana Wolfa jasně demonstrovat sílu a ukázat, že nechce žít v neustálém strachu z terorismu. „Členové Rady hlavního města Prahy se tak rozhodli nasvítit Petřínskou rozhlednu jako symbolické gesto v této situaci,“ uvedl Wolf.

Podle magistrátu je nasvícení Petřínské rozhledny britskými barvami vyjádřením podpory obyvatelům Manchesteru i celému Spojenému království. Současně chce Praha dát symbolicky najevo odhodlání nenechat se zastrašit náboženskými fanatiky, uvedl magistrát v tiskové zprávě.

Petřínská rozhledna se kvůli teroristickým útokům v uplynulých dvou letech rozsvítila také v národních barvách Francie a Belgie. Loni v prosinci nechal magistrát nasvítit rozhlednu německými barvami v reakci na teroristický útok v Berlíně, při kterém zemřelo 12 lidí.

Velvyslanectví Velké Británie v Praze dnes kvůli tragedii v Manchesteru spustilo vlajky na půl žerdi. ČTK to sdělil mluvčí zastupitelského úřadu Jiří Šebek. Jestli ambasáda také vystaví kondolenční knihu, zatím nevěděl.

 Vše o útoku v Manchesteru naleznete ZDE.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1