Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pevnosti na osmi kolech projedou Českem. Desítky obrněnců NATO míří do Pobaltí

Pevnosti na osmi kolech projedou Českem. Desítky obrněnců NATO míří do Pobaltí

Desítky obrněnců Stryker, vozy Hummer nebo britské Šakaly projedou v rámci americko-britského vojenského konvoje Českem. Přes Rozvadov, Starou Boleslav a Náchod zamíří do Polska, kde budou působit v rámci zvýšené přítomnosti sil NATO na východním křídle aliance. Celkem Českou republikou projede 125 kusů techniky a asi 550 vojáků.

Jádro konvoje budou tvořit američtí dragouni z 2. jízdního pluku (2. Cavalry Regiment). Jejich první vozidla by české hranice měla překročit v sobotu v Rozvadově kolem 09:00. Česko budou kvůli zamezení případných dopravních komplikací projíždět v sedmi částech v půlhodinových až hodinových rozestupech. Nocleh je naplánován v Jaselských kasárnách ve Staré Boleslavi, kam dojedou v odpoledních a ve večerních hodinách.

Podle generálního štábu američtí vojáci pojedou v různých modifikacích obrněných vozidel Stryker, s sebou budou mít i vozy Hummer a další logistické, podpůrné nebo zásobovací automobily. Součástí konvoje bude i padesátka britských vojáků s 20 kusy techniky, včetně vozidel Šakal.

Českou republiku konvoj opustí v neděli. Na cestu se opět v několika částech bude vydávat od asi 07:00 a české území opustí v Náchodě během odpoledne.

Českem již za poslední dva roky projely tři podobné konvoje. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu ozvala spousta hlasů odpůrců NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.