Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Piráti se připomínají se svým výsostným tématem: Jaké mají plány ohledně legalizace konopí?

Piráti se připomínají se svým výsostným tématem:  Jaké mají plány ohledně legalizace konopí?

Piráti chtějí, aby si dospělí lidé mohli sami pro sebe beztrestně vypěstovat omezený počet rostlin konopí, usušit je a zpracovat. Případná změna zákona, kterou připravují, ale nyní naráží na mezinárodní protidrogovou úmluvu. Proto zatím návrh Sněmovně jako poslaneckou iniciativu nepředloží. ČTK to řekl poslanec Pirátské strany Tomáš Vymazal.

"Momentálně diskutujeme o pěti rostlinách," uvedl Vymazal. Návrh by také podle něho dekriminalizoval držení malého množství marihuany na ulici, nyní jde o přestupek. Bez postihu by bylo podle návrhu i bezúplatné předání malého množství této drogy jiné dospělé osobě.

"Chceme zavést novou skutkovou podstatu přestupku a trestného činu - podle rozsahu, kterého se dopustí ten, kdo poskytne konopí mladistvému nebo dítěti. Nechceme kriminalizovat transfer mezi dospělými, ale celá legalizace má jako jeden z hlavních cílů, aby mladiství nepřicházeli s psychotropními látkami do styku," zdůraznil Vymazal. Zůstala by kriminalizace velkopěstíren konopí a dealerů. "Nyní se návrhem zabývají právníci, aby byl v souladu s legislativními pravidly," dodal.

Před případným předložením normy je ale třeba podle něho vyřešit rozpor s úmluvou OSN o omamných látkách z roku 1961, která dopadá i na pěstování a držení konopí. Vymazal řekl, že Česko by si mohlo vyjednat výjimku nebo dodatek, případně od úmluvy odstoupit. Dosud k tomu nebyla v Česku politická vůle, tvrdí Vymazal. Piráti se budou snažit o to, aby vláda některým z těchto směrů postupovala. Například pokud by požádala o výjimku, proces by trval zhruba rok, uvedl.

Piráti mluví o legalizaci konopí "pro rekreační účely", připomínají ale také jeho využití v léčbě. Zákon povolil předepisování léčebného konopí v roce 2013, dostupné bylo o dva roky později. Dosud se jej vydalo zhruba pět kilogramů. Bariérou jeho většího využití je zejména cena. Lékaři konopím léčí podle odborníků oficiálně několik desítek pacientů, na samoléčení ho ročně využije aspoň jednou 880.000 lidí.

Předepisovat marihuanu může dvacítka lékařů, většinou onkologové, neurologové, ortopedi, geriatři nebo psychiatři a odborníci na paliativní péči, vydává je proti speciálně evidovanému elektronickému receptu podobný počet lékáren. Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž normální léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou. Léčebné konopí, neboli marihuana, obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1