Piráti se připomínají se svým výsostným tématem: Jaké mají plány ohledně legalizace konopí? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Piráti se připomínají se svým výsostným tématem: Jaké mají plány ohledně legalizace konopí?

Piráti se připomínají se svým výsostným tématem:  Jaké mají plány ohledně legalizace konopí?

Piráti chtějí, aby si dospělí lidé mohli sami pro sebe beztrestně vypěstovat omezený počet rostlin konopí, usušit je a zpracovat. Případná změna zákona, kterou připravují, ale nyní naráží na mezinárodní protidrogovou úmluvu. Proto zatím návrh Sněmovně jako poslaneckou iniciativu nepředloží. ČTK to řekl poslanec Pirátské strany Tomáš Vymazal.

"Momentálně diskutujeme o pěti rostlinách," uvedl Vymazal. Návrh by také podle něho dekriminalizoval držení malého množství marihuany na ulici, nyní jde o přestupek. Bez postihu by bylo podle návrhu i bezúplatné předání malého množství této drogy jiné dospělé osobě.

"Chceme zavést novou skutkovou podstatu přestupku a trestného činu - podle rozsahu, kterého se dopustí ten, kdo poskytne konopí mladistvému nebo dítěti. Nechceme kriminalizovat transfer mezi dospělými, ale celá legalizace má jako jeden z hlavních cílů, aby mladiství nepřicházeli s psychotropními látkami do styku," zdůraznil Vymazal. Zůstala by kriminalizace velkopěstíren konopí a dealerů. "Nyní se návrhem zabývají právníci, aby byl v souladu s legislativními pravidly," dodal.

Před případným předložením normy je ale třeba podle něho vyřešit rozpor s úmluvou OSN o omamných látkách z roku 1961, která dopadá i na pěstování a držení konopí. Vymazal řekl, že Česko by si mohlo vyjednat výjimku nebo dodatek, případně od úmluvy odstoupit. Dosud k tomu nebyla v Česku politická vůle, tvrdí Vymazal. Piráti se budou snažit o to, aby vláda některým z těchto směrů postupovala. Například pokud by požádala o výjimku, proces by trval zhruba rok, uvedl.

Piráti mluví o legalizaci konopí "pro rekreační účely", připomínají ale také jeho využití v léčbě. Zákon povolil předepisování léčebného konopí v roce 2013, dostupné bylo o dva roky později. Dosud se jej vydalo zhruba pět kilogramů. Bariérou jeho většího využití je zejména cena. Lékaři konopím léčí podle odborníků oficiálně několik desítek pacientů, na samoléčení ho ročně využije aspoň jednou 880.000 lidí.

Předepisovat marihuanu může dvacítka lékařů, většinou onkologové, neurologové, ortopedi, geriatři nebo psychiatři a odborníci na paliativní péči, vydává je proti speciálně evidovanému elektronickému receptu podobný počet lékáren. Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž normální léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou. Léčebné konopí, neboli marihuana, obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.