Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pirátský návrh na omezení trafik sněmovnou zřejmě neprojde. O vládním diskutujeme, tvrdí KSČM

Pirátský návrh na omezení trafik sněmovnou zřejmě neprojde. O vládním diskutujeme, tvrdí KSČM

Před poslanci leží nominační zákon, jehož cílem je zamezit takzvaným trafikám, tedy dosazování politických nominantů na důležité posty. Na výběr přitom mají hned ze dvou návrhů. Ten, o kterém měli jednat dnes, zformulovali Piráti s podporou dalších čtyř stran. Nakonec ale debatu k němi ani nedokončili. Už dříve se proti němu postavila vláda. Ta si ve středu ráno odsouhlasila svůj vlastní návrh. I podle této „měkčí“ úpravy mají uchazeči projít ministerským výběrovým řízením a hodnocením před vládním výborem. Oproti pirátskému znění ale ministři budou mít možnost odmítnout kandidáty doporučené vládním výborem. Pirátský návrh sněmovnou zřejmě neprojde.

Pirátský poslanec Jakub Michálek tvrdí, že si ANO chce svým vlastním návrhem zachovat možnost směnovat posty za podporu, konkrétně nyní v případě vyjednávání o vládě.

„Domnívám se, že náš návrh neprojde kvůli tomu, že ANO vadí průhledný výběr členů dozorčích rad. S KSČM totiž jedná o místech v dozorčích radách výměnou za hlasování o důvěře vládě. Bojíme se, že Babiš kromě KSČM zláká proti zákonu i jiné strany, např. SPD. Politické trafiky jsou pro nás nepřijatelné, proto požadujeme průhledný výběr a aby se zákon vztahoval i na dozorčí rady,“ popsal pro INFO.CZ Michálek.

Vládní návrh chtějí komunisté diskutovat

Proti návrhu, o kterém budou v nejbližší době poslanci hlasovat, se postaví i komunisté. „Pozice KSČM je stále jednoznačná a zcela jasná. Odmítáme nepolitickou politiku prováděnou nikým nevolenými osobami, bez přímé zodpovědnosti za svá rozhodnutí občanům, o jejichž zájmech rozhodují,“ uvedl pro INFO.CZ komunistický poslanec Leo Luzar. „A o tom hlavně je náš požadavek na politickou kontrolu a dozor nad státním a částečně státním majetkem. Proto odmítáme podaný poslanecký návrh,“ dodává.

INFOGRAFIKA DNE: Termíny pro BabišeINFOGRAFIKA DNE: Termíny pro Babišeautor: info.cz

O podpoře vládního návrhu se bude KSČM podle Luzarových slov teprve rozhodovat. „Budeme ho po podrobném seznámení diskutovat a v průběhu čtení zákona v Poslanecké sněmovně případně pozměňovat, aby zůstala zachována kontrolní a dozorčí funkce politiky,“ tvrdí poslanec.

Zrovna komunisté jsou přitom aktuálně ze strany některých poslanců zmiňováni jako příklad možného trafikaření. Aktuálně dojednávaná toleranční dohoda, která má případné vládě ANO a ČSSD zajistit podporu KSČM, má obsahovat bod, podle něhož komunisté získají zástupce v dozorčích radách ve státních firmách. Ministři v demisi Richard Brabec a Klára Dostálová ve středu před jednáním vlády uvedli, že v případě schválení normy by museli výběrovým řízením projít i komunisté. Podle Dostálové to nepředstavuje problém, protože i „komunista může být odborník“.

"Měkčí" vládní verze

Oproti návrhu nominačního zákona ze strany Pirátů je vládní návrh odlišný zejména ve dvou věcech. „A to konkrétně v tom, že výběrové řízení se uplatní povinně u řídících orgánů (tj. například u představenstev) a nebude povinně dopadat na dozorčí orgány, které mají jiné postavení,“ popsala pro INFO.CZ mluvčí vlády Barbora Peterová.

U řídících i dozorčích orgánů musí být konkrétní nominace posouzena Výborem pro personální nominace.

„Druhým podstatným rozdílem je skutečnost, že stanovisko Výboru pro personální nominace bude mít doporučující charakter a pokud se příslušné ministerstvo od doporučení Výboru odchýlí, bude to muset být veřejně zdůvodněno. Výbor se zřizuje jako poradní orgán. V případě závazného doporučení by se stal rozhodovacím orgánem, ačkoliv odpovědnost za fungování právnických osob by zůstala na příslušných ministerstvech. Takovéto pojetí by mohlo představovat zásah do kompetencí jednotlivých členů vlády,“ vysvětluje Peterová.

„Měkčí verzi“ ale kritizuje kromě Pirátů například uskupení Rekonstrukce státu. „Velkou slabinou vládního návrhu je to, že podle něj stanovisko Výboru pro personální nominace není závazné pro ministerstva. To znamená, že ministr bude moci jmenovat členem dozorčí rady např. Aeroholdingu i uchazeče, kterého výbor nedoporučí. Výbor tak bude zárukou kvality uchazečů jen tehdy, pokud ho budou respektovat ministři, což je poměrně slabý mechanismus,“ tvrdí jeho právník Lukáš Kraus.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1