Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plzeň nepromine Zemanovi tisícovku za parkování při předvolební spanilé jízdě. Škodí Česku, vysvětluje to náměstek

Plzeň nepromine Zemanovi tisícovku za parkování při předvolební spanilé jízdě. Škodí Česku, vysvětluje to náměstek

Vozidla z prezidentské kolony loni v říjnu při návštěvě Miloše Zemana obsadila parkoviště před krajským úřadem v centru Plzně. Celkem se jednalo o 13 míst. Radní města teď rozhodli, že částku za stání neprominou, jak žádal kraj, který návštěvu organizoval. Ten ji tak uhradí sám. Mluvčí prezidenta na informaci, kterou přinesl Plzeňský deník, reagoval slovy o „upoceném čecháčkovském hrdinství“.

Jednalo by se o veskrze banální záležitost, ale plzeňští radní se rozhodli udělat z ní politické gesto. „V tomto případě nejde o oněch tisíc korun, ale o vyjádření našeho postoje, tedy postoje všech radních města. Jsme přesvědčeni o tom, že nám prezident Zeman nepomáhá, ale že pověsti České republiky škodí,“ vysvětlil důvody rozhodnutí města náměstek plzeňského primátora Pavel Šindelář z ODS.

Mluvčí města později pro deník Aktuálně.cz upřesnila, že se jednalo o celkem 1066 korun. „Místa se nachází v zóně C, sazba za parkovací místo a pracovní den činí 82 korun,“ dodala k tomu, jak město k částce došlo.

Prezidentský mluvčí na dotazy novinářů nechtěl reagovat s odkazem na dovolenou. Vzápětí se ale vyjádřil na svém twitteru, kde uvedl, že jde o „upocené čecháčkovské hrdinství“ a prohlásil, že částku uhradí klidně ze svého. Radní Plzně nazval „politickými ubožáky“.

Není to poprvé, kdy je kolem výdajů spojených s cestami prezidenta za jeho příznivci rozruch. Mediálně známá je především loňská zrušená předvolební návštěva Zlínského kraje. Jeho hejtman Jiří Čunek odmítl Zemanovu cestu proplatit, respektive dal limit 30 tisíc korun za oběd či večeři.

V té souvislosti tehdy uvedl, že Zemanovy návštěvy Zlínského kraje tamní kasu přišly už na 1,6 milionu korun. Terčem kritiky při tom byl početný doprovod hlavy státu, který třídenní program za krajské peníze obyčejně absolvuje.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744