Články odjinud

Po mně ať potopa? Zeman chce Babiše v čele vlády a nic ho nezastaví, píší Slováci

Po mně ať potopa? Zeman chce Babiše v čele vlády a nic ho nezastaví, píší Slováci

Prezident Miloš Zeman se rozhodl, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš bude v čele české vlády, a nedá si pokoj, dokud se tak nestane. Již nevadí podpora komunistů nové vládě, kterou Zeman vylučoval, když byl v čele ČSSD, napsal slovenský list Pravda ke jmenování Babiše premiérem. Také deník Sme uvedl, že podmínky diktuje prezident.

„Zeman hodlá po sobě zanechat jako dědictví politickou scénu, na které nezůstal kámen na kameni. Tento plán, zdá se, má lepší vyhlídky na úspěch než Babišovy barvité přísliby efektivního, manažersky řízeného, ale přitom sociálního státu. Jediné, co zatím ANO dokázalo, byla 'očista' státní správy od lidí, kteří mu nebyli po chuti,“ uvedl list. Dodal, že Zeman nepotřebuje od Babiše výsledky, protože Babiš sám je pro hlavu státu výsledkem.

Podle Pravdy na spolupráci s ANO nakonec přistoupili ti, kteří mají největší důvod obávat se nových voleb. „Přesně jak očekával prezident Miloš Zeman, který vytrvale, zas a znovu, posílal předsedu ANO do ringu, aby dosáhl svého. Babiš, kterého prezident opět jmenoval předsedou vlády, bude zřejmě vládnout spolu se zmírající ČSSD a s podporou komunistů, kteří ve volbách propadli téměř stejně jako sociální demokraté,“ napsal deník.

List zase Sme zase připomněl, že Zeman jmenoval Babiše premiérem ještě před skončením vnitrostranického referenda ČSSD o vstupu do vlády. „Zatímco sociální demokraté rozhodují, zda mají jít s Babišem do vlády, prezident jim vzkázal, že oni o premiérovi nerozhodují,“ uvedl list. Dodal, že výsledky vnitrostranického referenda lze odhadovat jen stěží, protože strana je v otázce účasti ve vládě rozdělena.

 

Články odjinud