Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po spolupráci pravice už volá i Mach ze Svobodných. Má mu pomoci do Senátu

Po spolupráci pravice už volá i Mach ze Svobodných. Má mu pomoci do Senátu

Odstupující lídr Strany svobodných občanů Petr Mach zvažuje kandidaturu do Senátu. Mach, jehož strana neuspěla ve volbách do Poslanecké sněmovny, to sdělil Právu. S žádostí o podporu chce oslovit i další pravicové strany. Podpořil také výzvy k jejich spolupráci.

Mach zdůraznil, že cítí potřebu spolupráce na pravé straně politického spektra. Senátní volby považuje za důležité, jelikož podle něj mohou vytvořit protiváhu vznikající vládě. Tu se momentálně snaží sestavit vítěz sněmovních voleb – hnutí ANO.

„Na prvním místě bych chtěl oslovit ODS, pokud bude dohoda, tak i další strany. Může to být TOP 09, STAN nebo Realisté,“ konstatuje Mach s tím, že chce kandidovat v některém z pražských obvodů. Svobodní by mohli zase podpořit kandidáty ostatních stran v jiných obvodech.

„Spolupráci Svobodným jsme nabízeli již před parlamentními volbami, kdy ji nepřijali, jsme ale připraveni se bavit nejen s panem Machem. Pravicové hlasy je třeba spojovat,“ cituje Právo lídra ODS Petra Fialu.

Naopak místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová se k návrhu staví skepticky. Strana podle ní bude mít své vlastní kvalitní kandidáty. Mach v ní důvěru nebudí a jeho podporu označila za zoufalství.

Svobodní ve víkendových sněmovních volbách získali 1,56 procenta hlasů. Do dolní komory tak nepronikli. Někdejší europoslanec Mach po neúspěchu oznámil, že na post předsedy strany rezignuje.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1