Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pobyt dítěte v ústavu je dražší než pomoc rodině, ukazují výzkumy

Pobyt dítěte v ústavu je dražší než pomoc rodině, ukazují výzkumy

Pobyt dítěte v ústavu je v průměru šestkrát dražší než terénní práce s rodinou v tísni. Zatímco na ni stát měsíčně vydá necelých 7250 korun, ústavní péče vyjde v průměru na 44.570 korun. Ukázala to nová analýza financování systému péče o ohrožené děti v ČR, kterou si nechalo udělat ministerstvo práce. Autoři při stanovení nákladů vycházeli z výdajů v roce 2016, kdy do péče o ohrožené děti putovalo 10,8 miliardy korun.

„Celkové náklady jsou nepochybně vyšší a údaje je nutno považovat za náklady minimální,“ uvedli autoři. Podle nich je nemožné přesné výdaje spočítat a umožnil by to jen sjednocený systém péče. Ten je ale v Česku roztříštěný mezi tři resorty - práce, školství a zdravotnictví. Pomoc poskytují také obce.

 

Pobyt v ústavech stál v průměru měsíčně 44.570 korun. Nejvyšší náklady byly v takzvaných kojeneckých ústavech. Měsíční výdaje na dítě tam činily přes 55.100 korun. Na pobyt staršího chlapce a děvčete v dětském domově bylo potřeba dát přes 36.300 korun měsíčně. V zařízeních pro okamžitou pomoc, jako jsou klokánky, to vyšlo na 22.800 korun. Vyrůstání u pěstounů stálo měsíčně kolem 20.000 korun. Náklady na terénní práci s rodinou dosahují zhruba 7250 korun.

Na péči o ohrožené děti putovalo v roce 2016 téměř 11 miliard korun. Kolem tří čtvrtin částky se využilo na péči v ústavech a v náhradních rodinách. Prevence má jen osm procent sumy. „Tento strukturální deficit je nesystémově řešen z prostředků z fondů EU, které však mají být primárně určeny na rozvoj, nikoliv na financování „provozu“ systému,“ uvedli autoři.

V roce 2016 se na prevenci vydalo 853 milionů korun. Na péči v náhradních rodinách připadla částka 3,88 miliardy. Péče v ústavech stála bezmála 4,5 miliardy korun. Úřady na sociálně právní ochranu dětí měly pak 1,55 miliardy. V roce 2013 do péče o ohrožené děti putovalo 8,2 miliardy - ústavy dostaly 4,27 miliardy, náhradní rodinná péče 2,39 miliardy, prevence 700 milionů a úřady 820 milionů korun.

Podíl výdajů se pomalu začíná přeskupovat. Zatímco v roce 2015 do ústavů putovala víc než polovina výdajů, předloni to bylo něco přes dvě pětiny. Náhradní rodinná péče posílila z 29 procent na 36 procent. Úřady si polepšily z deseti na 14 procent. Část na prevenci se ale naopak ještě zmenšila ze zhruba devíti procent na osm.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744