Články odjinud

Poche: Vláda může být bez ministra zahraničí. Kvůli útokům Ovčáčka si umím představit cokoli

Poche: Vláda může být bez ministra zahraničí. Kvůli útokům Ovčáčka si umím představit cokoli

Ze sociálního demokrata Miroslava Pocheho je muž, na kterém se do velké míry láme budoucnost vlády ANO a ČSSD. Strana ho chce mít za ministra zahraničí – k velké nelibosti prezidenta Miloše Zemana a jeho okolí, kteří Pochemu vyčítají na základě několik let starého textu údajnou vstřícnost vůči migrantům. Poche v rozhovoru s Pavlem Štruncem, který INFO.CZ zveřejní v pondělí ráno, situaci vysvětluje a nastiňuje možný výsledek sporu.

Prezident Miloš Zeman z Miroslava Pocheho udělal poslední „hromosvod“ svých výpadů a politických manévrů. Po sérii nařčení, která se točí především kolem starého článku, v němž Poche ve světle migrační krize obhajoval potřebu solidarity mezi unijními státy, zazněl od Hradu i razantní odsudek: „Kdyby se měl dostat do Černínského paláce takový amatér, považoval bych to za chybu,“ řekl Zeman na Pocheho adresu.

Sociální demokrat, který mimochodem podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše, to bere s klidem. Reaguje mírně a věří, že bude mít příležitost vše politickým partnerům vysvětlit. „Po referendum (v ČSSD – pozn. redakce) bych se rád sešel s panem premiérem Babišem i předsedou KSČM Filipem, rád bych jim představil svoje priority,“ nastiňuje Poche další průběh dramatu ohledně obsazení křesla v Černínském paláci.

Sám ale přiznává, že hlavní slovo má momentálně Zeman a jen na něm bude záviset, jak vše dopadne. Ve hře je podle Pocheho i neobvyklý scénář: „Může to skončit tak, že bude jmenována vláda bez ministra zahraničních věci,“ říká Pavlovi Štruncovi. „Vzhledem k síle útoků pana Ovčáčka na mě si umím představit téměř cokoliv,“ dodává.

Jak Poche hodnotí Zemanova slova o výrobě novičoku v Česku? A nechal by si do zahraniční politiky mluvit od KSČM?

Celý rozhovor s Miroslavem Pochem vyjde na INFO.CZ v pondělí v 7:00

Všechny díly pořadu Štrunc můžete sledovat zde >>>