Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podivná razie na Policejním prezidiu. Inspekce zadržela a vyslýchala vyšetřovatele Mrázkovy vraždy

Podivná razie na Policejním prezidiu. Inspekce zadržela a vyslýchala vyšetřovatele Mrázkovy vraždy

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) si začátkem dubna přišla pro pět policistů ze speciálního týmu Tempus, kteří znovu otevřeli neobjasněnou vraždu údajného šéfa podsvětí Františka Mrázka z ledna 2006. Pracovníci GIBS zadrželi při razii na Policejním prezidiu tři policisty kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Zbylé dva detektivy vyslechli v pozici svědků. Informoval o tom deník Právo.

Po víc než třiceti hodinách, během kterých byla trojice kriminalistů v režimu zadržení, aniž by věděli proč, byli všichni bez dalšího vysvětlení či obvinění propuštěni na svobodu. „Můžeme potvrdit, že v minulých dnech byli tři kriminalisté z týmu Tempus ze strany GIBS na základě předchozího souhlasu státního zástupce zadrženi, byli vyslechnuti a bez sdělení obvinění následně propuštěni,“ sdělil Právu mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

Inspekce se podle informací Práva zajímala o podrobnosti z případu vraždy někdejšího romského bosse podsvětí Antonína Běly z roku 1996, který loni krátce před promlčením objasnili. Obě vraždy spojuje postava Pavla Šrytra, který pracoval pro Bělu i Mrázka jako osobního strážce.

Pavel Štytr byl dříve členem Útvaru rychlého nasazení (URNA). On i jeho někdejší kolega Ján Kaco jsou kvůli vraždě Běly obviněni a oběma hrozí až výjimečné tresty. Inspekce si pro vyšetřovatele přišla právě v době, kdy podali návrh na jejich obžalobu.

„Je pravda, že se časově tyto události prolínají s dobou, kdy byl podán návrh na podání obžaloby státnímu zástupci v případu vraždy Antonína Běly, ale konkrétní souvislost by byla spekulací,“ uvedl k tomu mluvčí Bocán.

Podle zdroje z bezpečnostních kruhů to ale není náhoda. „Je to jednoznačně nátlak a pokus o zastrašení a diskreditaci těch policistů, kteří nejenže objasnili vraždu Běly a dostali k soudu Šrytra, ale pustili se velmi aktivně do vyřešení vraždy Mrázka, a to se některým lidem nemusí líbit,“ řekl zdroj pro pondělí Právo.

Policejní prezidium nevylučuje, že kvůli zadržení vyšetřovatelů podá na GIBS stížnost. Incident znepokojil i bývalou ministryni spravedlnosti a členku parlamentního bezpečnostního výboru Helenu Válkovou (ANO). „Jakékoli pochybnosti o tom by měl v každém případě rozptýlit jednak ministr vnitra, který by to měl prošetřit, ale také pan premiér, který řídí GIBS,“ řekla bývalá ministryně spravedlnosti. Podle informací Práva ministr vnitra Milan Chovanec přislíbil, že se případem bude zabývat.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744