Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podle Babiše by se mělo víc vyvlastňovat. Když si lidé budou přát dálnici, nesmí tomu prý nikdo bránit

Podle Babiše by se mělo víc vyvlastňovat. Když si lidé budou přát dálnici, nesmí tomu prý nikdo bránit

Andrej Babiš (ANO 2011) chce, aby vznikl zákon, který stanoví, že stavba dálnic je národní zájem. „Je potřeba urychlit legislativu a prosadit zájem většiny,“ řekl při zahájení stavby nového úseku dálnice D3 u Ševětína na Českobudějovicku.

Někdo měl podle Babiše po sametové revoluci v lednu 1990 říci, že se postaví základní dálniční páteřní síť. „Stále přemýšlím, proč máme takovou legislativu, proč už dávno nemáme zákon, kde se řekne, že toto je náš národní zájem. Ať o tom lidé hlasují v referendu, kdyby si vybrali směr, mohlo by se stavět a každý už do toho potom nemusí mluvit. Dnes nemáme legislativu, abychom prosadili zájem většiny občanů. Je potřeba ho prosadit a nenechat se vydírat individuálními vlastníky pozemků, kteří potom požadují nehorázné ceny,“ řekl ČTK Babiš. Dodal, že vláda, v níž zasedá, prosadila zákon, který vykupuje pozemky za "velice atraktivní ceny".

Babiš dnes kritizoval to, že se dálnice v Česku staví neúměrně dlouho. Zmínil dálnici D8, která se v délce 100 kilometrů stavěla 32 let. „To je hrozné číslo. Potřebujeme jasný český národní zájem, který řekne: tady si lidé přejí dálnice a potom se staví, a ne že nás bude někdo vydírat kvůli ceně pozemků nebo ekologii,“ uvedl Babiš.

K D3 dnes řekl, že je rád, že se konečně začíná stavět její další úsek, který bude dlouhý téměř 11 kilometrů. Se senátorem Pavlem Eybertem (ODS) dnes vzpomínali, jak před sedmi lety mluvili o tom, proč D3 není dávno hotová. „Bohužel máme zpoždění. Musíme doběhnout to, co se v minulosti zanedbalo. Rozdíl ve srovnání s našimi předchůdci je v tom, že já jsem slíbil, že vždycky budou peníze pro výstavbu dálnic, obchvatů a silnic, a to se také děje. Ministerstvo financí sehnalo peníze a dali jsme 10,5 miliardy na opravu silnic II. a III. třídy. Dálnice D3 měla být dávno postavená, České Budějovice jsou jediné krajské město, které není propojené s Prahou. Je potřeba zrychlit a dát si jasný cíl, kdy propojíme Prahu s Lincem,“ řekl ministr financí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744