Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podnikání se vzdám začátkem února, potvrdil Babiš. Rodinu o firmách rozhodovat nenechá

Podnikání se vzdám začátkem února, potvrdil Babiš. Rodinu o firmách rozhodovat nenechá

Vicepremiér potvrdil, že majetek převede do svěřenského fondu. Kroky dělá kvůli zákonu o střetu zájmů, který má do budoucna omezit podnikání politiků. Šéf hnutí ANO normu dlouhodobě kritizuje jako neústavní a namířenou účelově proti jeho osobě.

V propagačním videu, které hnutí ANO zveřejnilo na svém facebooku, vicepremiér uvedl, že svěřenský fond, kam prý majetek převede na začátku příštího měsíce, než se nový zákon promítne v praxi, nebude spravovat nikdo z rodiny. Důvěryhodné zdroje z Agrofertu redakci INFO.CZ potvrdily, že kontrolu nad firmami by měl mít právník skupiny Alexej Bílek.

Babiš konkrétní jméno nezmínil. „Budu hledat lidi, kterým věřím. Já bych se mohl jmenovat sám správcem, ale to je nesmysl. Od firmy se odříznu a nebudu na ni mít žádný vliv,“ uvedl.

Babiš uznal, že podobný zákon je potřeba, ale měl se podle něj chystat před jeho nástupem do funkce, nebo po uplynutí mandátu současné vlády. Řekl, že po volbách může skončit jako opoziční poslanec, a v tu chvíli by se na něj přísnější pravidla nevztahovala, což označil za absurdní.

Už dřív vicepremiér zmínil, že na Ústavní soud se momentálně obracet nebude, ačkoli zákon podle něj v souladu s ústavou není. Aktivitu prý nechá na prezidentovi, který je pro něj v tomto tématu spojencem. „Vznikají obrovské náklady a škody,“ konstatoval před časem Babiš v souvislosti s dopady zákona na jeho byznys.

Trump? Čekám, že bude akční

Babiš se vyjádřil i k prezidentovi USA Donaldu Trumpovi a jeho vztahům s Evropou. Podle něj je teď ve výhodě Velká Británie, jejíž premiérku Trump přijme jako první. S ohledem na brexit to je podle Babiše špatná zpráva pro zbytek Evropy, která podle něj koná příliš pomalu a čeká na nadcházející volby v Německu nebo ve Francii. Šéfa Evropské komise Junckera Babiš označil za člověka, který „mluví z cesty“ a kterého proto nepovažuje za reprezentanta Evropy.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744