Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podnikatel Zadeh neuspěl s odškodněním za dobu strávenou ve vazbě. Chtěl 2,8 milionu korun

Podnikatel Zadeh neuspěl s odškodněním za dobu strávenou ve vazbě. Chtěl 2,8 milionu korun

Íránský podnikatel Shahram Abdullah Zadeh neuspěl s žalobou, kterou se po státu domáhal náhrady nemajetkové újmy ve výši 2,8 milionu korun za dobu strávenou ve vazbě. Zadehova žaloba byla v celém rozsahu zamítnuta. Podnikatel si může podat odvolání.

V žalobě Zadeh žádal zadostiučinění za újmu způsobenou nezákonností vazby, její nepřiměřenou délkou a také délkou vazebních řízení. Svůj pobyt ve vazební cele dříve označil za "protiprávní dvouletý únos".

Podnikatel s českým občanstvím strávil ve vazbě nejprve 22 měsíců kvůli daňové kauze, než ho soud propustil na kauci ve výši 150 milionů korun. Podle obžaloby, kterou se zabývá brněnský krajský soud, šidila skupina lidí stát při dovozu pohonných hmot, celkovou škodu vyčíslili vyšetřovatelé na 2,5 miliardy korun.

Od prosince 2016 je Zadeh ve vazbě znovu, tentokrát kvůli obžalobě z ovlivňování svědka. Vinu v obou případech popírá.

Muž v minulosti podal několik ústavních stížností, v nichž poukazoval na údajné opakované porušování svých práv. Všechny zatím skončily odmítnutím. Podnikatel se kvůli vazbě obrátil také na Evropský soud pro lidská práva.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1