Podpora Babišovy vlády nebude zadarmo. Komunisté přicházejí s novými požadavky | info.cz

Články odjinud

Podpora Babišovy vlády nebude zadarmo. Komunisté přicházejí s novými požadavky

Vedle programových cílů bodou komunisté za toleranci vlády požadovat po Babišovi splnění dalších požadavků. Předseda KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že strana chce místa ve státních firmách i mediálních radách. A výměnu na postu ministra spravedlnosti.

Komunisté by rádi měli svého zástupce například v dozorčí radě energetického koncernu ČEZ, který má přímý vliv na management firmy. „Pokud se dohodneme na konstrukci, že politické strany mají právo být v orgánech, tak tam budeme kandidovat,“ uvedl Filip v rozhovoru pro Hospodářské noviny. 

Podle politického klíče by se dle Filipa měly volit také Rada České televize a Rada Českého rozhlasu. Nyní volí členy obou rad sněmovna z kandidátů neziskových a regionálních organizací. „Považuji za zcela mimoústavní řešení, že do těchto rad politické strany nesmí nikoho dávat,“ řekl Filip. 

Komunisté mají také výhrady k některým ministrům. Nejsou spokojeni s tím, jak jsou spravovány resorty zdravotnictví, průmyslu nebo dopravy. Filip navíc poprvé veřejně řekl, který ministr je na odstřel. Po Babišovi požadují změnu na postu ministra spravedlnosti. Místo Roberta Pelikána by chtěli nestranického odborníka z justice. „To je věc dohody tří partnerů, že si neberou právo nominovat svého člověka, ale strany se dohodnou na odborníkovi,“ míní Filip. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud