Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podpoří sociální demokraté Zemana na Hrad? „Je to nejvhodnější kandidát,“ říká místopředseda ČSSD Dolínek

Podpoří sociální demokraté Zemana na Hrad? „Je to nejvhodnější kandidát,“ říká místopředseda ČSSD Dolínek

Debata o nominacích na kandidáta sociálních demokratů pro přímou volbu prezidenta, která se uskuteční začátkem příštího roku, dosud uvnitř strany – aspoň se to tak jeví zvenčí – nezačala. Podle zákulisních informací INFO.CZ vše směřuje k tomu, že sociální demokraté nakonec nepostaví vlastního kandidáta a podpoří Miloše Zemana. Potvrzuje to také stanovisko místopředsedy ČSSD Petra Dolínka, podle kterého je Zeman pro sociální demokracii nejvhodnější kandidát.

„Z dosud známých kandidátů se Miloš Zeman jeví jako nejvhodnější kandidát,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ místopředseda sociálních demokratů a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. „Do volby prezidenta je však ještě daleko a zcela určitě se objeví další kandidáti,“ doplnil s tím, že je na konečné soudy ještě příliš brzy. Podle něj je navíc nutné brát v úvahu, že prezident bude počátkem příštího roku zvolen v přímé volbě, a tedy všemi občany České republiky. „A nikoli politickými stranami, jejich roli v prezidentské volbě proto nevidím jako nijak zvlášť významnou.“

V minulé prezidentské volbě za sociální demokraty kandidoval Jiří Dienstbier, teprve před druhým kolem se ČSSD postavila za Miloše Zemana, který v něm porazil tehdejšího předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Zeman do druhého kola postoupil se ziskem 24,21 % hlasů, druhé Schwarzenberga volilo v prvním kole 23,40 % voličů. Třetí skončil Jan Fischer (16,35 %), až čtvrtý sociální demokrat Dienstbier (16,12 %). Ve druhém kole Zeman zvítězil nad Schwarzenbergem o necelých deset procentních bodů, svůj hlas mu dalo 54,80 % voličů.

Letos zatím svoji kandidaturu oznámilo téměř deset nezávislých osobností, ani o jednom z nich zatím nelze hovořit jako o stranickém nominantovi. Mezi relevantní protikandidáty Miloše Zemana patří textař a producent Michal Horáček, bývalý předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš, o hlasy voličů se bude ucházet také lékař a občanský aktivista Marek Hilšer nebo bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl. Volba se uskuteční začátkem roku 2018, jen několik měsíců předtím budou volby do Poslanecké sněmovny.
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1