Pokuty za odhalení migrantů v kamionech nás mohou zlikvidovat, stěžují si čeští dopravci | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokuty za odhalení migrantů v kamionech nás mohou zlikvidovat, stěžují si čeští dopravci

Pokuty za odhalení migrantů v kamionech nás mohou zlikvidovat, stěžují si čeští dopravci

V poslední době se stále častěji stává, že britské úřady udělí pokutu českým řidičům kamionů za to, že pod plachtami převážejí osoby, které se snaží ilegální cestou dostat do Velké Británie. Řidiči ale o černých pasažérech nevědí, protože běženci se tam dostávají v noci a dokáží obejít kontroly. Pokuty navíc padají i v takových případech, kdy řidiči prokáží, že měli svá auta zabezpečená. Platit navíc nemusí jen oni, ale i jejich zaměstnavatelé. Pro řadu z nich to může být likvidační.

„Do Británie nechce nikdo jezdit. Už tak se potýkáme s nedostatkem řidičů, a pokud se někdo u nás uchází o práci a zjistí, že z 90 % jezdíme do Spojeného království, tak ji nakonec nepřijme,“ stěžuje si Radoslav Nešpor, který podniká v kamionové dopravě. Jeho rodinná firma, která provozuje čtyři desítky kamionů, vozí zboží na britské ostrovy již od roku 1997. V současné době se tam jeho auta otočí i 140krát za měsíc.

Zejména v poslední době jsou Nešporovi řidiči pokutováni britskými úřady za to, že jim kontrola v autě odhalí převážené migranty z Francie. Řidiči o nich nemají ani tušení, protože jim tam vniknou v noci a násilím. „Francie kontroly zanedbává. Myslíme si také, že migranti už mají vytipované dopravce, kteří do země jezdí častěji než ostatní,“ říká redakci INFO.CZ Nešpor, který trvá na tom, že jeho kamiony jsou maximálně zabezpečeny a řidiči procházejí pravidelným školením. Svá auta monitoruje GPS systémem a se svými řidiči je neustále v telefonickém kontaktu.

„Řidiči se bojí o život a souvisejících problémů a já se jim nedivím. Jsou zastrašováni, jsou ohrožování na zdraví a naše vozidla jsou ničena,“ vysvětluje Nešpor. Za poslední dobu dosáhla celková výše škody na kamionech jeho společnosti více než 12 tisíc eur. Francouzská policie tomu prý jen přihlíží a nechá dělat migranty, co se jim zlíbí.

„Migranti hází na kamiony různé předměty, jízdní kola, kontejnery, kmeny stromů nebo kamení. Snaží se donutit, aby řidič zastavil. Pokud to udělá, tak je i ohrožen na životě, protože migranti bývají agresivní, protože se chtějí za každou cenu dostat do Británie,“ říká Nešpor.

„Poškozené zboží zákazník většinou na vykládce odmítne přijmout, protože je pokálené, pošlapané. Dopravce to pak musí vézt zpět a dohadovat se s pojišťovnou. Náklady se okamžitě prodraží,“ pokračuje Nešpor.

Velký problém pro české dopravce představují i zmiňované pokuty, které britské úřady udělají i tehdy, pokud firma prokáže, že má v pořádku doklady a zabezpečení aut. Pro drtivou většinu dopravních společností jsou takové pokuty likvidační. „Je to pro nás smrtelné a ohrožuje nás to krachem. Naše společnost už v Británii uhradila více jak 1,5 milionu korun (66 500 liber) na pokutách. Je to silně frustrující a nespravedlivé. Už nevím, jak se obhajovat, omlouvat a cítit strach za řidiče“.

Podle informací INFO.CZ se případy českých dopravců zabývají čeští europoslanci, kteří o tom informovali českou vládu. Na vyjádření ministerstva dopravy redakce čeká.

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.