Polehčující okolnosti při opisování Malé a Krčála? Nejsou, říká profesorka z Univerzity Karlovy | info.cz

Články odjinud

Polehčující okolnosti při opisování Malé a Krčála? Nejsou, říká profesorka z Univerzity Karlovy

Druhou vládu Andreje Babiše stíhá od samého počátku aféra okolo plagiátorství. Nejprve teď v případě Taťány Malé (ANO), poté Petra Krčála (ČSSD). Oba krátce po sobě rezignovali kvůli tomu, že bylo odhaleno opisování v jejich bakalářských nebo diplomových pracích. Diskuse o tom, jestli v případech plagiátorství existují pro autora polehčující okolností, podle profesorky Radky Wildové z Karlovy Univerzity není vůbec na místě. Oba prý jednoznačně pochybili. „Jedním ze základních požadavků je, že autor je opravdu autorem práce. A pokud používá zdroje, tak s nimi pracuje tak, aby nenarušil etiku vědecké práce,“ řekla v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Jakékoliv opisování a plagiátorství srovnatelné s tím, které ve svých pracích předvedli exministři Taťána Malá a Petr Krčál, je velmi problematické a odporuje požadavkům univerzitního studia. Je o tom přesvědčená Radka Wildová, prorektorka Karlovy Univerzity v Praze.

„Na kvalifikační práce jsou kladeny určité požadavky, co do obsahu, struktury a formálního zpracování. Jedním ze základních požadavků je, že autor je opravdu autorem práce. A pokud používá zdroje, pracuje s nimi tak, aby nenarušil etiku vědecké práce, tedy aby nepřejímal bez citací a neopisoval. Tedy aby využíval zdroje k dalším poznatkům, aby literaturu vyhodnotil a využil pro další úvahy a pro vytvoření dalších hypotéz,“ řekla v rozhovoru Wildová.

Zcela přitom odmítá případné argumenty, že problematické („opsané“) pasáže mohly být v teoretické části práce, zatímco praktická část byla původní. „To vidím jako zásadní problém. V praktické části má student prokázat schopnost formulovat problém, hypotézy a stanovit metody řešení a provést výzkumné šetření. Ale ta teorie by k tomu měla vést,“ uvedla s tím, že příprava teoretické části není o opisování, ale o kritickém posouzení zdrojů a přidání svých úvah.

Jaká je kvalita bakalářských prací v Česku? A bylo dříve opisování snazší. Pokračování na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud