Polehčující okolnosti při opisování Malé a Krčála? Nejsou, říká profesorka z Univerzity Karlovy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polehčující okolnosti při opisování Malé a Krčála? Nejsou, říká profesorka z Univerzity Karlovy

Polehčující okolnosti při opisování Malé a Krčála? Nejsou, říká profesorka z Univerzity Karlovy

Druhou vládu Andreje Babiše stíhá od samého počátku aféra okolo plagiátorství. Nejprve teď v případě Taťány Malé (ANO), poté Petra Krčála (ČSSD). Oba krátce po sobě rezignovali kvůli tomu, že bylo odhaleno opisování v jejich bakalářských nebo diplomových pracích. Diskuse o tom, jestli v případech plagiátorství existují pro autora polehčující okolností, podle profesorky Radky Wildové z Karlovy Univerzity není vůbec na místě. Oba prý jednoznačně pochybili. „Jedním ze základních požadavků je, že autor je opravdu autorem práce. A pokud používá zdroje, tak s nimi pracuje tak, aby nenarušil etiku vědecké práce,“ řekla v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Jakékoliv opisování a plagiátorství srovnatelné s tím, které ve svých pracích předvedli exministři Taťána Malá a Petr Krčál, je velmi problematické a odporuje požadavkům univerzitního studia. Je o tom přesvědčená Radka Wildová, prorektorka Karlovy Univerzity v Praze.

„Na kvalifikační práce jsou kladeny určité požadavky, co do obsahu, struktury a formálního zpracování. Jedním ze základních požadavků je, že autor je opravdu autorem práce. A pokud používá zdroje, pracuje s nimi tak, aby nenarušil etiku vědecké práce, tedy aby nepřejímal bez citací a neopisoval. Tedy aby využíval zdroje k dalším poznatkům, aby literaturu vyhodnotil a využil pro další úvahy a pro vytvoření dalších hypotéz,“ řekla v rozhovoru Wildová.

Zcela přitom odmítá případné argumenty, že problematické („opsané“) pasáže mohly být v teoretické části práce, zatímco praktická část byla původní. „To vidím jako zásadní problém. V praktické části má student prokázat schopnost formulovat problém, hypotézy a stanovit metody řešení a provést výzkumné šetření. Ale ta teorie by k tomu měla vést,“ uvedla s tím, že příprava teoretické části není o opisování, ale o kritickém posouzení zdrojů a přidání svých úvah.

Jaká je kvalita bakalářských prací v Česku? A bylo dříve opisování snazší. Pokračování na Blesk.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.