Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policejní sporťák BMW při nehodě řídil policista, tvrdí vyšetřovatelé

Policejní sporťák BMW při nehodě řídil policista, tvrdí vyšetřovatelé

Luxusní policejní supersport BMW, který minulé pondělí havaroval u Brna, řídil policista. Zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš seděl na místě spolujezdce, zní závěry Generální inspekce bezpečnostních zdrojů (GIBS), která okolnosti nehody vyšetřovala. Upozornil na to server Novinky.cz.

„Doposud zjištěné informace nenasvědčují podezření ze spáchání trestného činu příslušníky bezpečnostního sboru, proto tato část spisového materiálu byla postoupena na policejní prezidium příslušnému služebnímu funkcionáři k dalšímu opatření,“ řekla deníku Právo mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová.

Policejní prezidium nyní bude rozhodovat, zda a jak potrestá šéfa jihomoravských policistů Leoše Tržila, který svezení hradního protokoláře v policejním supersportu schválil. Policejní prezident Tomáš Tuhý však již dříve avizoval, že celou záležitost vnímá spíše jako mediální kampaň.

Policejní supersport BMW i8, který měla policie půjčený na testování, havaroval minulé pondělí večer. Vůz za čtyři miliony korun sjel do potoka u brněnských Chrlic poté, co jeho řidič kvůli mozkové příhodě nezvládl řízení. Stejně jako hradní protokolář Kruliš skončil v nemocnici.

Policie dostala hybridní vůz k testování v první polovině května, jezdit měl především po jihomoravských rychlostních silnicích. Firma ho zapůjčila na šest měsíců nebo do ujetí 20 000 kilometrů. Zda ještě bude auto schopné provozu, zatím není jasné. Jeho oprava je podle odborníků velmi složitá.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1