Články odjinud

Policie dokončila výslechy ekologických aktivistů v Chvaletic, nezdá se jim výše údajné škody

Policie dokončila výslechy ekologických aktivistů v Chvaletic, nezdá se jim výše údajné škody

Policisté minulý týden dokončili výslechy pětice ekologických aktivistů, kteří v roce 2016 vylezli na chladicí věž elektrárny Chvaletice. K jednání se přiznali, s policií spolupracují, nesouhlasí ale s výší údajné škody.

Aktivisté jsou obvinění ze dvou trestných činů, hrozí jim dva až šest let vězení. Podle jejich advokáta Pavla Uhla je škoda vyčíslená znaleckým posudkem více než dvojnásobkem částky, která je uvedená na faktuře za vykonané práce.

Podle mluvčího Greenpeace Lukáše Hrbka policisté dovyslechli obviněné minulý týden. „Všichni vypovídali a přiznali se. Co se nám ale nezdá, je výše údajně způsobené škody,“ uvedl Jan Rovenský z Greenpeace. Mezi obviněnými jsou tři muži a dvě ženy.

Policie je viní z poškozování cizí věci se škodou přesahující půl milionu korun a dále z ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Rovenský uvedl, že v době, kdy byli lezci na chladicí věži, nebyla v provozu. "Použili postup, který je v takových případech běžný, a který byl vyzkoušený už z komína v Prunéřově. Věž navrtali a použili skoby," popsal Rovenský.

Zhruba 120 vzniklých děr si podle znaleckého posudku vyžádalo náklady zhruba jeden milion korun. "Posudek uvádí i položky, které nejsou škodou. Zahrnuje například náklady na zabezpečení, které později elektrárna provedla," řekl ČTK Uhl. Podle něj je to podobné, jako kdyby si vykradený majitel bytu započítal do škody i cenu bezpečnostních dveří, které si následně pořídil. Samotná faktura na odstranění škod ve Chvaleticích vádí podle Uhla částku 407.000 korun.

Aktivisté obsadili chladicí věž elektrárny v říjnu 2016. Strávili na ní 63 hodin, vyvěsili transparenty a protestovali proti prodloužení jejího provozu. Na věž vylezlo celkem 11 lidí, šest cizinců a pět Čechů. Policie podle Hrbka obvinila pouze české aktivisty.

Všichni obvinění podali stížnost proti zahájení trestního stíhání, která podle Uhla ještě nebyla vyřešena. Přípravné řízení stále pokračuje a advokát předpokládá, že pokud budou aktivisté obžalováni, dostane se případ před soud nejdříve na podzim.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud