Policie dopadla muže, který k pomníku v Letech položil prasečí hlavu. Označil to za recesi | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie dopadla muže, který k pomníku v Letech položil prasečí hlavu. Označil to za recesi

Policie dopadla muže, který k pomníku v Letech položil prasečí hlavu. Označil to za recesi

Policie dopadla pachatele, který koncem února položil k památníku romského holocaustu v Letech prasečí hlavu. Provokaci, která poukazovala na zrušení vepřína v místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, má na svědomí 27letý muž. Přestože obvinění neodmítá, brání se nařčením z rasismu.

Muž položil vepřovou hlavu přímo na památník romského holocaustu. Stalo se to koncem února, právě když smlouva o odkupu vepřína firmy Agpi nabyla platnosti. Velkovýkrmna vepřů stála od 70. let v místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Stát se ji rozhodl loni na podzim vykoupit a zaplatil 450 milionů korun. Právě to se prý pachateli nelíbilo.

Policistům řekl, že prasečí hlavu na místo masového hrobu Romů položil z důvodu, že se mu částka za výkup velkovýkrmny zdála příliš vysoká. Podle jeho slov šlo o recesi, která neměla mít rasistický podtext. Policie nevyhodnotila jeho čin jako pokus o vtip, ale jako trestní čin výtržnictví, protože svým jednáním zhanobil kulturní památku.

Po objevení hlavy koncem února se spekulovalo, zda to nemohou mít na svědomí zaměstnanci Agpi, který výkupem přišli o zaměstnání. To ale tehdy místopředseda představenstva firmy Jan Čech rezolutně odmítnul.

1080p 720p 360p
Reportáž z Let u Písku

Místní obyvatelé se na plánovanou demolici vepřína a výstavbu nového pietního místa dívají různě. Koncem dubna se přímo v Letech u Písku uskutečnila společná diskuse místních s potomky vězňů a zástupci Muzea romské kultury, které místo od jara spravuje. Ukázalo se, že někteří obyvatelé Letů i okolních vesnic stále nevěří, že v místě docházelo k nějakému násilí, a rozporovali také umístění tábora, který dle nich nestál na stejném místě jako vepřín. Druhá část diskutujících vznik nového památníku vítala a aktivně se zajímala o jeho podobu.

Vepřín vznikl v místě bývalého tábora v 70. letech a stát na podzim rozhodl o jeho odkupu, aby na místě mohl vzniknout důstojný památník. Stát také přispěje na demolici vepřína 117 milionů korun. Ačkoli se původně předpokládalo, že budovy by měly zmizet do konce roku, reálnější je prý nyní představa, že k tomu dojde na jaře 2019. Vybudování památníku by pak mělo být levnější než demolice. Zaplatit ho chce Norsko prostřednictvím svých fondů, ze kterých chce věnovat milion eur (asi 25 milionů korun). Podobu památníku určí výběrové řízení. Na zadání bude Muzeum pracovat i s potomky zde vězněných Romů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.