Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie kupuje „stíhací“ škodovky, se kterými vás bude tajně měřit. Tendr ušitý na míru, píše odborný web

Policie kupuje „stíhací“ škodovky, se kterými vás bude tajně měřit. Tendr ušitý na míru, píše odborný web

Policie nakoupila 38 moderních „stíhacích“ aut Škoda Superb s radary. Jak v týdnu uvedl odborný web Autoforum.cz, jedná se o nejrychlejší auta, která kdy sbor k podobným účelům pořídil. Stejný server píše, že zadávací dokumentaci k tendru provázejí pochybnosti – nikdo jiný z ní prý kvůli specifikaci vyjít vítězně nemohl.

Superby třetí generace v provedení 2,0 TSI 4x4 má policie dostat již brzy. Cena zakázky se podle serveru Autoforum.cz dostala lehce přes 64 milionů korun a jedno auto tak vychází přibližně na 1 690 000 korun, z části je v tom započítaná i měřící technika

Ze zadávací dokumentace podle webu ovšem vyplývá, že zakázka byla dost možná tzv. ušitá na míru – tedy, že žádné jiné vozy jako vítězné vyjít nemohly. Auroforum zveřejnilo údajné požadavky na výbavu, barvu a motory. „Kombinace definovaných vlastností vozu nedává při požadavku na co nejnižší cenu jinou odpověď než 'Škoda Superb 2,0 TSI 4x4' a žít v po našem soudu 'normální zemi', očekávali bychom, že se někdo z proti korupci na oko bojujících politiků bude ptát,“ dodává k tomu.

Mezi požadavky je velký minimální prostor na zadních sedadlech nebo vysoký objem zavazadlového prostoru, který u „stíhačů“ údajně nemá velké opodstatnění. „Je otázkou, proč musí být světlomety nanejvýš bixenonové, když dnešní vozy mohou nabídnout i lepší řešení a otázky vzbuzují i některé další požadavky,“ pokračuje autor na webu Autoforum. Velmi konkrétně je vymezeno i barevné provedení.

Superby disponují přeplňovaným dvoulitrem a 280 koňmi, což z nich nedělá nejvýkonnější stroje, které kdy policie měla, ovšem díky své hmotnosti, převodovce a provedení motoru budou podle serveru nejdynamičtější a nejrychlejší. Údajně se bez velkých obtíží rozjedou na 260 km/h.

Neoznačené „stíhací“ Superby s radary se mají na české silnice dostat v lednu a červnu příštího roku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1