Články odjinud

Policie kupuje „stíhací“ škodovky, se kterými vás bude tajně měřit. Tendr ušitý na míru, píše odborný web

Policie kupuje „stíhací“ škodovky, se kterými vás bude tajně měřit. Tendr ušitý na míru, píše odborný web

Policie nakoupila 38 moderních „stíhacích“ aut Škoda Superb s radary. Jak v týdnu uvedl odborný web Autoforum.cz, jedná se o nejrychlejší auta, která kdy sbor k podobným účelům pořídil. Stejný server píše, že zadávací dokumentaci k tendru provázejí pochybnosti – nikdo jiný z ní prý kvůli specifikaci vyjít vítězně nemohl.

Superby třetí generace v provedení 2,0 TSI 4x4 má policie dostat již brzy. Cena zakázky se podle serveru Autoforum.cz dostala lehce přes 64 milionů korun a jedno auto tak vychází přibližně na 1 690 000 korun, z části je v tom započítaná i měřící technika

Ze zadávací dokumentace podle webu ovšem vyplývá, že zakázka byla dost možná tzv. ušitá na míru – tedy, že žádné jiné vozy jako vítězné vyjít nemohly. Auroforum zveřejnilo údajné požadavky na výbavu, barvu a motory. „Kombinace definovaných vlastností vozu nedává při požadavku na co nejnižší cenu jinou odpověď než 'Škoda Superb 2,0 TSI 4x4' a žít v po našem soudu 'normální zemi', očekávali bychom, že se někdo z proti korupci na oko bojujících politiků bude ptát,“ dodává k tomu.

Mezi požadavky je velký minimální prostor na zadních sedadlech nebo vysoký objem zavazadlového prostoru, který u „stíhačů“ údajně nemá velké opodstatnění. „Je otázkou, proč musí být světlomety nanejvýš bixenonové, když dnešní vozy mohou nabídnout i lepší řešení a otázky vzbuzují i některé další požadavky,“ pokračuje autor na webu Autoforum. Velmi konkrétně je vymezeno i barevné provedení.

Superby disponují přeplňovaným dvoulitrem a 280 koňmi, což z nich nedělá nejvýkonnější stroje, které kdy policie měla, ovšem díky své hmotnosti, převodovce a provedení motoru budou podle serveru nejdynamičtější a nejrychlejší. Údajně se bez velkých obtíží rozjedou na 260 km/h.

Neoznačené „stíhací“ Superby s radary se mají na české silnice dostat v lednu a červnu příštího roku.

 

Články odjinud