Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie má novou stopu v případu zmizelé Míši. Senzibil ji poslal za hranice

Policie má novou stopu v případu zmizelé Míši. Senzibil ji poslal za hranice

Policie prověřuje novou stopu v případu zmizelé školačky z Ústí nad Labem. Uvedl to server Seznam Zprávy, podle kterého vyšetřovatelé jednají na základě dopisu, který do redakce dorazil. Muž, který ho sepsal, v něm ukázal na německé městečko Großschönau ležící vedle Varnsdorfu hned u českých hranic.

Ačkoli policie případ ztracené Míši oficiálně odložila, aniž by vypátrala, kde dívka je, sama upozorňovala, že další podněty prověřuje. Konkrétně se mělo jednat o dvě informace od lidí. Jednou z nich je právě dopis, který má redakce Seznam Zpráv k dispozici.

Jak server uvedl, muž, který dopis sepsal, se sám označuje za senzibila. Tvrdí, že se pátrání na vlastní pěst dlouhodobě věnuje, a zná prý konkrétní místo, kde dívka je. Michaela je podle něj stále naživu.

Redakce dopis předala policii a ta teď potvrdila, že je to jeden ze dvou podnětů, na základě kterých v případu pokračuje. Na tiskové konferenci vyšetřovatelé minulý týden tyto dvě stopy označovali za relevantní.

Podle Seznamu se teď kvůli dopisu do akce zapojili i kolegové českých policistů ze Saska.

Míša zmizela 11. ledna, kdy nepřišla do školy. Hlavním podezřelým byl pro policisty po celou dobu přítel její matky, který nedokázal vysvětlit rozpory ve svých výpovědích. V průběhu vyšetřování ovšem spáchal sebevraždu a policistům se do té doby nepodařilo nashromáždit důkazy, na základě kterých by ho mohli obvinit. Jiného podezřelého v současnosti nemají.

Po mužově sebevraždě policie našla v jeho autě školní potřeby s dívčinou DNA. Kriminalisté byli přesvědčeni, že tělo dívky je ukryto na trase z Ústí nad Labem do Plzně, nicméně sami na tiskové konferenci potvrdili, že je zajímají další podněty a možné stopy. A že o Míše v posledních měsících pátrání nic zásadního nezjistili.

„Neustále nám chodí poznatky, budeme je prověřovat. Michaela je stále v systémech policie jako hledaná osoba a určitě budeme dál pracovat s rodinou tak, abychom získali případné indicie, které by nás mohly dovést k tělu,“ dodal před týdnem kriminalista Martin Charvát.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744