Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie našla na brněnské diskotéce 50 zpitých mladistvých. Jeden nadýchal přes dvě promile, další skončili v nemocnici

Policie našla na brněnské diskotéce 50 zpitých mladistvých. Jeden nadýchal přes dvě promile, další skončili v nemocnici

Policie v Brně v noci z pátku na sobotu při kontrolní akci v barech a na diskotékách našla v jednom z podniků přes 50 podnapilých mladistvých. Dva skončili v nemocnici, jeden na záchytce, výsledek jeho dechové zkoušky byl 2,17 promile. Společnosti, která podnik provozuje, hrozí milionová sankce či dvouletý zákaz činnosti. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Pavel Šváb.

Policie na akci zaměřené právě na to, zda v barech a restauracích nepodávají alkohol mladistvým, řešila i jednotlivé případy v Židenicích či Komárově, překonal je ale podnik v teritoriu obvodního oddělení Brno-výstaviště. „Od záchranářů jsme dostali informaci o podnapilé dívce, která musela být převezena do nemocnice. Policisté se tedy přednostně přesunuli do podniku, kde chtěli celou akci končit, a nestačili se divit,“ uvedl mluvčí. Podnapilých mladistvých napočítali 51.

Část mladistvých si převzali zákonní zástupci na místě, zbytek počkal na rodiče na obvodním oddělení. Jeden člověk skončil na záchytce a další dva v nemocnici. „Plné ruce práce tak měly dvě desítky policistů, pomáhali nám i strážníci městské policie,“ uvedl mluvčí.

Policie ve věci zahájí úkony trestního řízení pro přečin podávání alkoholu dítěti. Právnické osobě hrozí podle zákona o ochraně zdraví před účinky návykových látek za správní delikt až milionová sankce či dvouletý zákaz činnosti.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1