Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie obvinila muže, který slibovat byty v Brně. Od zájemců vylákal až desítky milionů

Policie obvinila muže, který slibovat byty v Brně. Od zájemců vylákal až desítky milionů

Policie obvinila z podvodu muže, který údajně nabízel zprostředkování koupě městského bytu v Brně. Vylákal od zájemců možná až desítky milionů korun, policie zatím ví o 15 případech, hledá případné další poškozené. Muž je ve vazbě. Pokud prokázaná škoda přesáhne pět milionů korun, hrozí podezřelému až deset let vězení. Policie navíc pátrá po možném spolupachateli.

Podle dosavadních výsledků vyšetřování hlavní podezřelý neměl napojení na úřady a nebyl schopen reálně zajistit nájemní smlouvu na městský byt ani jeho odprodej do osobního vlastnictví. Obojí má jasná pravidla, která vyžadují také rozhodnutí rady městské části, respektive městského zastupitelstva.

Systém, který podezřelý prezentoval lidem, podle policistů vůbec neodpovídal skutečnosti. Přesto se některé schůzky odehrávaly ve veřejně přístupných částech budov magistrátu nebo městských částí. Muž se tak podle policistů snažil získat důvěru zájemců.

Právě v budově magistrátu na Malinovského náměstí policie podezřelého 18. června zadržela. Přišel si tam pro 730.000 korun od dalšího zájemce. „Zásahem byl zjevně překvapen, přímo u něho jsme našli spoustu důkazů,“ řekl novinářům vedoucí prvního oddělení hospodářské kriminality brněnské policie Vladimír Machala.

Muž měl podle vyšetřovatelů falešná razítka a vytvářel plagiáty listin, včetně kupní smlouvy s padělaným podpisem statutárního zástupce města, tedy primátora Petra Vokřála. Po zaplacení „kupcům“ vydával falešné doklady. „Jde zcela jednoznačně o falsifikáty, které neodpovídají ani rozměrově, ani razítky, ani způsobem provedení,“ popsal Machala.

Při jednání se zájemci využíval muž své znalosti z oboru, ve kterém se dříve pohyboval. Policisté ale jeho minulost odmítli upřesnit. Od zájemců lákal či vylákal částky od 600.000 do 1,2 milionu korun.

Nyní policie vyzývá případné další poškozené, kteří se dostali s Pavlem H. do kontaktu, aby se vyšetřovatelům přihlásili. Policisté také mají podezření, že Pavlu H. pomáhal další muž. Vyhlásili proto pátrání po pětašedesátiletém Miroslavu Wagnerovi.

Policie také bude prověřovat, kde Pavel H. získal falešná razítka katastrálního úřadu a notáře se státní pečetí. Kdo je vyrobil, mohl se dopustit přestupku nebo i trestného činu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744