Články odjinud

Policie obvinila muže, který slibovat byty v Brně. Od zájemců vylákal až desítky milionů

Policie obvinila muže, který slibovat byty v Brně. Od zájemců vylákal až desítky milionů

Policie obvinila z podvodu muže, který údajně nabízel zprostředkování koupě městského bytu v Brně. Vylákal od zájemců možná až desítky milionů korun, policie zatím ví o 15 případech, hledá případné další poškozené. Muž je ve vazbě. Pokud prokázaná škoda přesáhne pět milionů korun, hrozí podezřelému až deset let vězení. Policie navíc pátrá po možném spolupachateli.

Podle dosavadních výsledků vyšetřování hlavní podezřelý neměl napojení na úřady a nebyl schopen reálně zajistit nájemní smlouvu na městský byt ani jeho odprodej do osobního vlastnictví. Obojí má jasná pravidla, která vyžadují také rozhodnutí rady městské části, respektive městského zastupitelstva.

Systém, který podezřelý prezentoval lidem, podle policistů vůbec neodpovídal skutečnosti. Přesto se některé schůzky odehrávaly ve veřejně přístupných částech budov magistrátu nebo městských částí. Muž se tak podle policistů snažil získat důvěru zájemců.

Právě v budově magistrátu na Malinovského náměstí policie podezřelého 18. června zadržela. Přišel si tam pro 730.000 korun od dalšího zájemce. „Zásahem byl zjevně překvapen, přímo u něho jsme našli spoustu důkazů,“ řekl novinářům vedoucí prvního oddělení hospodářské kriminality brněnské policie Vladimír Machala.

Muž měl podle vyšetřovatelů falešná razítka a vytvářel plagiáty listin, včetně kupní smlouvy s padělaným podpisem statutárního zástupce města, tedy primátora Petra Vokřála. Po zaplacení „kupcům“ vydával falešné doklady. „Jde zcela jednoznačně o falsifikáty, které neodpovídají ani rozměrově, ani razítky, ani způsobem provedení,“ popsal Machala.

Při jednání se zájemci využíval muž své znalosti z oboru, ve kterém se dříve pohyboval. Policisté ale jeho minulost odmítli upřesnit. Od zájemců lákal či vylákal částky od 600.000 do 1,2 milionu korun.

Nyní policie vyzývá případné další poškozené, kteří se dostali s Pavlem H. do kontaktu, aby se vyšetřovatelům přihlásili. Policisté také mají podezření, že Pavlu H. pomáhal další muž. Vyhlásili proto pátrání po pětašedesátiletém Miroslavu Wagnerovi.

Policie také bude prověřovat, kde Pavel H. získal falešná razítka katastrálního úřadu a notáře se státní pečetí. Kdo je vyrobil, mohl se dopustit přestupku nebo i trestného činu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud