Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie po týdnu našla ztracenou školačku Alici. Pomohla tajemná šifra rodičů?

Policie po týdnu našla ztracenou školačku Alici. Pomohla tajemná šifra rodičů?

Týden byla na útěku třináctiletá školačka Alice z Chomutovska. Pátrali po ní policisté i zoufalí rodiče, kteří jí dokonce poslali i šifrovaný vzkaz. Dívku našla v noci na sobotu policejní hlídka. „Je v pořádku,“ potvrdila policejní mluvčí Šárka Poláčková. 

Podle informací Blesku byla dívka nalezena v jednom z pražských podniků. Její matka si ji pak vyzvedla a odvezla domů.

Přáteli přezdívaná Alex zmizela z domova minulý pátek. Místo do školy odjela údajně autobusem do Prahy, odkud se už nevrátila. Policisté ji hned zařadili do databáze Dítě v ohrožení. Uvedli, že by si mohla ublížit.

Po dvou dnech poslali rodiče Alici prostřednictvím médií zašifrovaný vzkaz, kterému mohla porozumět jen ona. Prosili ji v něm, aby se s nimi setkala, a to na dvou různých místech ve dvou různých časech. „Přijď a pak už to všechno zvládneme… Už nám vše došlo, jde to i jinak a líp,“ napsali.

Vzhledem k tomu, kde Alici nakonec našli, není jasné, zda na některou ze schůzek dorazila. „Vzhledem k věku nebudeme sdělovat další podrobnosti,“ dodala mluvčí.

Co stálo v tajemném vzkazu? Čtěte pokračování článku na Blesk.cz >>>

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1