Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie potvrdila sebevražednou hru v Česku: První obětí Modré velryby je údajně 14letá dívka

Policie potvrdila sebevražednou hru v Česku: První obětí Modré velryby je údajně 14letá dívka

Modrá velryba – název původně ruské hry ze sociálních sítí se v posledních dnech skloňuje i mezi Čechy až příliš často. Policie ve čtvrtek potvrdila, že se jim podařilo hru zachytit i u nás. Celou věc rozsáhle řeší veřejnost a média. Youtuber Kuře přišel s informací, že už se objevila i první oběť – má jí být jeho kamarádka Dominika.

Padesát dní a padesát úkolů - posledním z nich je sebevražda. Tak se ve zkratce dá popsat velice populární ale také extrémně nebezpečná hra zvaná Modrá velryba. Poprvé se objevila loni v Rusku, zde kvůli ní ukončilo svůj život již asi 130 teenagerů. Své oběti již má mít i na Slovensku.

Ve čtvrtek česká policie potvrdila, že hra se objevila už i u nás. „Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež. V současné době konáme především preventivní kroky. Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála," uvedla mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Celou věc už řeší lidé po sociálních sítích i média. Spekuluje se, zda o Modrou velrybu nešlo i v případě tragické smrti dvou mladých dívek u Mlékojed. Veroniku Z. a Růženu C. tu na železničním přejezdu srazil vlak. Podle svědka se dívky vzaly za ruce a šly vlaku naproti.

První českou údajnou oběť hry prozradil youtuber, který si říká Kuře. Má jí být jeho kamarádka, kterou server TN.cz identifikoval jako 14letou Dominiku. „Kamarádka se do toho zapojila před několika dny," prozradil ve svém videu ze středy.

Celý článek si můžete přečíst na webu Blesku

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1