Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie začala rozesílat obvinění v kauze Čapí hnízdo. Dopis může přijít i Babišovým příbuzným

Policie v těchto dnech rozesílá obvinění aktérům kauzy Čapí hnízdo. Informoval o tom server Neovlivní.cz. Policisté tak činí dvacet dní poté, co Poslanecká sněmovna kvůli stejnému případu zbavila imunity předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka.

Policie i státní zástupci odmítají věc komentovat, takže zatím není zřejmé, kdo už obvinění dostal. K případu se nechtějí vyjadřovat ani Babiš s Faltýnkem.

Obvinění by se kromě nich mohlo týkat také Babišovy manželky Moniky, dětí z prvního manželství Adriany a Andreje a švagra Martina Herodese. Babiš je loni označil za utajené vlastníky Čapího hnízda v době, kdy nepatřilo Agrofertu.

Vyšetřovatelé se domnívají, že změna vlastnictví byla jen účelovým prostředkem, jak dosáhnout na evropskou dotaci ve výši 50 milionů korun. Ta byla určena malým a středním podnikům, tudíž by na ni Agrofert neměl nárok. Po skončení platnosti dotačních podmínek se Čapí hnízdo vrátilo zpět do Agrofertu.

„Všichni kupující věděli, že se jedná o formální a fiktivní převod akcií, a že žádné akcie ve skutečnosti nekoupili, ani je nepřevzali,” uvedla policie v dokumentech, které předala poslancům spolu se žádostí o vydání Babiše a Faltýnka.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link