Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policisté rozjeli zatýkání den po demisi vlády. Zadrželi Peltu, Březinu z ČSSD a vlivného právníka Janstu

Policisté rozjeli zatýkání den po demisi vlády. Zadrželi Peltu, Březinu z ČSSD a vlivného právníka Janstu

Kriminalisté dnes zadrželi šéfa fotbalového svazu Miroslava Peltu, pražského zastupitele za ČSSD Karla Březinu a vlivného právníka Miroslava Janstu, který předsedá České unii sportu. Všichni tři zadržení mají kromě silných vazeb v politice i vliv na rozdělování dotací v českém sportu. A právě rozdělování dotací policii zjevně zajímá.

Policejní zásah začal v budově Fotbalové asocace ČR na Strahově. Podle informací, které přinesl server Aktualne.cz, dorazili policisté dnes ráno se soudním povolením k prohlídce a podle informací iSport.cz zadrželi také předsedu FAČR Miroslava Peltu. Podle informací iSport.cz dochází údajně k zásahu také v jabloneckém klubu a sídle České unie sportu. Deník Metro uvedl, že kriminalisté zasahují i na pražském magistrátu, kde zadrželi zastupitele z ČSSD Karla Březinu.

Vyšetřování by mohlo souviset s dotacemi pro sport. Policisté souběžně s akcí na Strahově předvedli podle Aktualne.cz k výslechu náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou. Podle prohlášení Vrchního státního zastupitelství bylo zahájeno trestní stíhání třech fyzických a jedné právnické osoby kvůli zneužití pravomoci. 

S dotacemi má bohaté zkušenosti i Březina, který předsedá v Praze komisi pro udělování grantů v oblasti kultury a sportu. „Mohu potvrdit, že Národní centrála proti organizovanému zločinu pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze provádí úkony vyšetřování," řekla Aktuálně.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Policie dorazila také na další místa, třeba do jabloneckého klubu, který vlastní předseda FAČR Miroslav Pelta. „Můžu potvrdit, že v sídle klubu jsou v tuhle chvíli policisté. Nemáme k tomu další podrobnosti, čekáme na další pokyny," sdělil iSport.cz tiskový mluvčí Jablonce Štěpán Hanuš.

Policejní zásah zatím tiskový mluvčí FAČR Michal Jurnam komentoval jen krátce. „O policejní akci víme. Je to pro nás nová informace, takže čekáme, jak bude situace dál pokračovat," řekl Jurman, který se nacházel na mistrovství Evropy fotbalistek do 17 let v západních Čechách, ale už míří zpátky.

Podle informací serveru Seznam.cz policie zadržela také šéfa České unie sportu a České basketbalové federace Miroslava Janstu. ČUS ani ČBF to zatím nepotvrdily.

Pětapadesátiletý právník Jansta je dlouhodobě blízkým spolupracovníkem předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty, který byl dnes rovněž zadržen. ČUS a FAČR vzájemně obchodovaly při směně majetku na Strahově, kde byl loni zrekonstruován stadion Přátelství, který má být hlavním bodem vyšetřování. Na jeho rekonstrukci se podílelo ministerstvo školství.

Video ze zásahu a fotografie najdete na webu iSport.cz. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744