Policisté rozjeli zatýkání den po demisi vlády. Zadrželi Peltu, Březinu z ČSSD a vlivného právníka Janstu | info.cz

Články odjinud

Policisté rozjeli zatýkání den po demisi vlády. Zadrželi Peltu, Březinu z ČSSD a vlivného právníka Janstu

Kriminalisté dnes zadrželi šéfa fotbalového svazu Miroslava Peltu, pražského zastupitele za ČSSD Karla Březinu a vlivného právníka Miroslava Janstu, který předsedá České unii sportu. Všichni tři zadržení mají kromě silných vazeb v politice i vliv na rozdělování dotací v českém sportu. A právě rozdělování dotací policii zjevně zajímá.

Policejní zásah začal v budově Fotbalové asocace ČR na Strahově. Podle informací, které přinesl server Aktualne.cz, dorazili policisté dnes ráno se soudním povolením k prohlídce a podle informací iSport.cz zadrželi také předsedu FAČR Miroslava Peltu. Podle informací iSport.cz dochází údajně k zásahu také v jabloneckém klubu a sídle České unie sportu. Deník Metro uvedl, že kriminalisté zasahují i na pražském magistrátu, kde zadrželi zastupitele z ČSSD Karla Březinu.

Vyšetřování by mohlo souviset s dotacemi pro sport. Policisté souběžně s akcí na Strahově předvedli podle Aktualne.cz k výslechu náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou. Podle prohlášení Vrchního státního zastupitelství bylo zahájeno trestní stíhání třech fyzických a jedné právnické osoby kvůli zneužití pravomoci. 

S dotacemi má bohaté zkušenosti i Březina, který předsedá v Praze komisi pro udělování grantů v oblasti kultury a sportu. „Mohu potvrdit, že Národní centrála proti organizovanému zločinu pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze provádí úkony vyšetřování," řekla Aktuálně.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Policie dorazila také na další místa, třeba do jabloneckého klubu, který vlastní předseda FAČR Miroslav Pelta. „Můžu potvrdit, že v sídle klubu jsou v tuhle chvíli policisté. Nemáme k tomu další podrobnosti, čekáme na další pokyny," sdělil iSport.cz tiskový mluvčí Jablonce Štěpán Hanuš.

Policejní zásah zatím tiskový mluvčí FAČR Michal Jurnam komentoval jen krátce. „O policejní akci víme. Je to pro nás nová informace, takže čekáme, jak bude situace dál pokračovat," řekl Jurman, který se nacházel na mistrovství Evropy fotbalistek do 17 let v západních Čechách, ale už míří zpátky.

Podle informací serveru Seznam.cz policie zadržela také šéfa České unie sportu a České basketbalové federace Miroslava Janstu. ČUS ani ČBF to zatím nepotvrdily.

Pětapadesátiletý právník Jansta je dlouhodobě blízkým spolupracovníkem předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty, který byl dnes rovněž zadržen. ČUS a FAČR vzájemně obchodovaly při směně majetku na Strahově, kde byl loni zrekonstruován stadion Přátelství, který má být hlavním bodem vyšetřování. Na jeho rekonstrukci se podílelo ministerstvo školství.

Video ze zásahu a fotografie najdete na webu iSport.cz. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud