Poliklinika, školní hřiště i nová expozice zoo. Víme, kam půjdou peníze z loňského přebytku Prahy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poliklinika, školní hřiště i nová expozice zoo. Víme, kam půjdou peníze z loňského přebytku Prahy

Poliklinika, školní hřiště i nová expozice zoo. Víme, kam půjdou peníze z loňského přebytku Prahy

Necelé tři miliardy korun rozdělí Praha ze svého loňského přebytku. Na provoz vyčlení 290 milionů korun, na nové investice 2,5 miliardy. Příspěvek by měla dostat například ZOO, rekonstruovat se budou některá sportoviště a značná suma půjde i na školství.

Praha se rozhodla podpořit více než stovku projektů napříč městskými částmi. Největší objem peněz (868,4 milionu) půjde na školství a sport, další významnou sumu (465,7 milionu) dostane oblast sociální a zdravotní.

„Významným příkladem využití těchto prostředků je vytvoření rezervy na aktuální řešení havarijního stavu sportovišť a škol, na dostavbu objektu polikliniky Modřany. Máme také připravený projekt na revitalizaci náplavek za 80 mil. Kč,“ vysvětluje náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.

Část peněz dostane i pražská ZOO. Ta pro návštěvníky chystá některá vylepšení. Injekce v podobě 20 milionů půjde například na novou expozici exotických ptáků se vzácnými papoušky. Do plánů magistrátů patří též vybudování nového Pražského centra současného umění na Praze 9 za 100 miliónů Kč.

Také letos hospodaří hlavní město s přebytkem. Ten v prvním čtvrtletí činil 3,4 miliardy korun. Podle magistrátu za ním stojí vyšší příjmy zejména v oblasti daní.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.