Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Politolog Pehe pro INFO.CZ: Sobotkovým zájmem je ovládnout resort financí a Babiše zdiskreditovat

Politolog Pehe pro INFO.CZ: Sobotkovým zájmem je ovládnout resort financí a Babiše zdiskreditovat

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se právě v těchto dnech a hodinách radí v nejbližším okruhu svých spolupracovníků o tom, zda z vlády půl roku před volbami odvolá ministra financí Andreje Babiše, který měl do konce dubna věrohodně vysvětlit kauzu jednokorunových dluhopisů. Materiál, který minulý týden unikl z Úřadu vlády, končí soupisem dvaadvaceti otázek vztahujících se k podnikání vicepremiéra a je prakticky vyloučeno, že by se Sobotka dočkal od předsedy ANO uspokojujících odpovědí na každou z nich. Jinak řečeno: dokumentem si Sobotka připravuje půdu pro Babišovo odvolání. Možná ho neodvolá dneska, vše ale spěje k tomu, že předseda hnutí ANO ve vládě skončí. Nyní se tak hraje především o to, zda svůj krok Sobotka věrohodně obhájí a co to bude znamenat s výhledem k volbám, před kterými je Babišovo hnutí nehledě na jeho kauzy stále s náskokem favorizované. O manévru předsedy ČSSD a jeho důsledcích jsme hovořili s politologem Jiřím Pehe.

Co by měl Sobotka učinit pro to, aby případné Babišovo odvolání z vlády působilo na veřejnost věrohodně? Má vůbec šanci tento kontroverzní krok obhájit? 

Sobotka by měl veřejnosti sdělit, že ke svému rozhodnutí dospěl na základě nových informací, či „kumulativního“ efektu, kdy zpráv o Babišových podezřelých aktivitách je prostě už příliš. To by veřejnosti také vysvětlil, proč s Babišem tři roky spolupracoval.

Očekáváte odchod ostatních ministrů hnutí ANO z vlády a vznik menšinové koalice ČSSD a lidovců, anebo je pravděpodobnější, že dovládne současná koalice bez Babiše?

Sobotkovým zájmem není jen odvolat Babiše, ale dosadit na ministerstvo financí do role ministra vlastního člověka. Jen ministerstvo financí může spustit hloubkové kontroly jak na ministerstvu, tak skrze Finanční správu, jejichž výsledky mohou Babiše do voleb zdiskreditovat, o což jde. Pokud ovšem Sobotka navrhne na ministra někoho, kdo není z hnutí ANO, odejde z vlády ANO jako takové. Takže předpokládám, že tlak bude na dovládnutí bez ANO.

Jak se podle vás zachová prezident Zeman?

Zájmem Miloše Zemana i Andreje Babiše je, aby se do funkce ministra financí nedostal do voleb nový člověk, který není z hnutí ANO. Prezident tedy bude zdržovat, protože samotné odvolání nemůže odmítnout. Nebo se bude snažit situaci vyhrotit tak, aby padla celá vláda a on mohl jmenovat úřednickou.

Podpora sociálních demokratů stagnuje nebo mírně klesá. Co může současná koaliční roztržka znamenat směrem k volbám? Vždyť Babiš bude mít čas na kampaň, navíc mu jeho odvolání umožní zintenzivnit kritiku všech tradičních stran...

Pokud Sobotka po odvolání Babiše povede soustředěnou „diskreditační“ kampaň proti předsedovi hnutí ANO, nemusí to pro Babiše dopadnout dobře. Bude záležet na tom, co všechno se na něj po jeho odvolání vynoří.

A nakonec z jiné perspektivy: nedostává se Babiš z jistého úhlu pohledu do izolace? Jinak řečeno: nesměřuje vývoj k tomu, že nebude po sněmovních volbách s kým vládnout?

I to může být součástí Sobotkovy taktiky. Babiš nakonec může obviněním, které se po jeho odvolání na něj budou hrnout, odolat, a dokonce vyhrát volby, ale otázka je, zda už nebude v očích ostatních stran natolik zdiskreditován, že s ním nebude chtít nikdo vládnout.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744