Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pomoc lidem v nouzi. Ministerstvo poskytne na sociální bydlení dotace dvě miliardy korun

Pomoc lidem v nouzi. Ministerstvo poskytne na sociální bydlení dotace dvě miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) poskytne z evropských dotací další dvě miliardy korun na podporu sociálního bydlení. O podporu lze žádat do 18. září. V rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) už dříve MMR podpořilo 119 projektů za 750 milionů korun. Sdělila to dnes mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

„Letos jsme pro žadatele připravili hned několik novinek. Ty snad ještě více napomohou realizaci projektů, které jsou určeny pro lidi v bytové nouzi. Významnou změnou je navýšení maximálního počtu sociálních bytů na jeden objekt nebo samostatný vchod z osmi na dvanáct,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (za ANO).

Podpora je zaměřena na dostupné sociální bydlení, které umožní osobám v bytové nouzi získat nájemní smlouvu. Peníze z dotace lze čerpat na pořízení bytu formou nákupu, rekonstrukce a nově také na výstavbu sociálních bytů nebo adaptaci nebytových prostor pro potřeby sociálního bydlení a na pořízení základního vybavení. Podpora se netýká výstavby ubytoven.

Minimální výše podpory na jeden projekt je 500 tisíc korun. Maximální podpora je stanovena na podlahovou plochu sociálního bytu. Nesmí přesáhnout 29.979 korun za metr čtvereční. O podporu mohou žádat obce, nestátní neziskové organizace, církve a církevní organizace.

Podle zprávy, kterou si nechala vypracovat minulá vláda, je v Česku kolem 68 tisíc lidí, kteří nemají domov. Téměř 120 tisíc dětí a dospělých pak žije v nejistém či nevyhovujícím bydlení a hrozí jim, že o ně přijdou. Tyto problémy má vyřešit zákon o sociálním bydlení. Dosud ho připravovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, bude nově v kompetenci MMR. Zákon chtěla schválit už minulá vláda, Sněmovna ho ovšem neschválila. Shoda nebyla mimo jiné na tom, kdo by měl mít na sociální bydlení nárok či kdo by měl byty potřebným zajišťovat.

Dostálová považuje za klíčové zapojení obcí, které se na svém území potýkají s problémy lidí v bytové nouzi, ale i nekalým byznysem s chudobou. Nová vláda v demisi plánuje, že by nový zákon měl začít platit od roku 2021. Schválená vládní koncepce počítá s tím, že by se do roku 2020 mělo z ubytoven do běžných bytů přestěhovat 6 tisíc rodin.

IROP navazuje na sedm regionálních operačních programů a částečně na Integrovaný operační program z období 2007 - 2013. V současném programovém období z něj mohou příjemci čerpat 4,6 miliardy eur (117 miliard korun) z evropských fondů a dalších zhruba 19 miliard korun prostřednictvím národního spolufinancování. Spolu s dalšími devíti operačními programy může Česko celkem čerpat 23,9 miliardy eur (606 miliard korun).

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867