Pomohl by odchod Babiše z vlády? Přes dohody by zkoušel vše řídit ze zadního sedadla, tvrdí Štěch | info.cz

Články odjinud

Pomohl by odchod Babiše z vlády? Přes dohody by zkoušel vše řídit ze zadního sedadla, tvrdí Štěch

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) doufá v to, že vyjednávání sociálních demokratů s ANO o společné vládní koalici už nebudou pokračovat. Obává se na základě dosavadních zkušeností toho, že předseda ANO Andrej Babiš by dohody nedodržel a pokud by případně nebyl premiérem, pokoušel by se vše řídit 'ze zadního sedadla'. Řekl to dnes v reakci na čtvrteční krach vyjednávání obou uskupení o vládě s podporou KSČM.

„To jednání skončilo, doufám že je to poslední, co se týká sociální demokracie,“ řekl Štěch. „U něj (Babiše) riziko, že něco bude na papíře, a pak v praxi bude dělat něco jiného, je velmi vysoké. I kdyby k nějaké dohodě došlo, stejně by se pokoušel všechno ovlivňovat na základě svých zájmů,“ uvedl na adresu předsedy vlády a ANO.

Předseda Senátu připomenul, že od počátku prosazoval, aby ČSSD nevyjednávala o vládě s ANO, pokud by měl být premiérem trestně stíhaný člověk. Jednání prokázala, že Andreji Babišovi, byť se snaží bagatelizovat a zlehčovat své trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, 'enormně záleží na ministerstvu vnitra'. Babišovy výroky, že nemůže nic ovlivňovat, jsou podle Štěcha jen 'manipulace s veřejným míněním, kouřová clona'.

Další postup vyjednávání o vládě záleží podle Štěcha na ANO jako vítězi voleb. Babiš je oligarcha, svým životním postojem pravicový člověk, volil ODS a partnerství by měl hledat zejména tam, míní předseda Senátu. Mohl by přemýšlet také o tom, jak svým odchodem z vlády umožnit sestavení koalice. „Stejně bych měl obavu, protože on by se to pokoušel řídit z toho zadního sedadla,“ řekl Štěch.

Pokud by se Babiš chtěl dál opírat o dosavadní většinu ve Sněmovně, se kterou mu pomáhají KSČM a SPD Tomia Okamury, neměl by dobrou pozici v rámci EU. Babiš a Okamura jsou podle Štěcha navíc podobné povahy, které se budou střetávat, velmi účelově měnit stanoviska a jednat v zájmu preferencí svých hnutí. „Byl by to hodně složitý vládní vztah, ale je to na něm. Kdo s čím zachází, tak taky možná v tomto případě taky schází,“ poznamenal Štěch s tím, že Babiš do politiky vnesl hodně podpásových a špinavých věcí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud