Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Popadané stromy, poškozené střechy i domácnosti bez proudu. Českem se přehnala vichřice

Popadané stromy, poškozené střechy i domácnosti bez proudu. Českem se přehnala vichřice

Česko potrápil silný vítr. Hasiči po celé republice museli vyjíždět k desítkám událostí, zejména popadaným stromům a větvím. Vítr ale také poškodil střechy a elektrická vedení. 

Ve čtvrtek od 18:00 do 22:00 hasiči v Jihomoravském kraji v souvislosti se silným větrem evidovali 27 výjezdů, z toho desítku jich měli na Brněnsku a stejný počet na Blanensku. Třikrát zasahovali v Brně. „Na Blanensku spadla silná větev na střechu restaurace a dráty elektrického vedení. Větev hasiči odstranili pomocí řetězové pily a výškové techniky,“ uvedl mluvčí. Do Valtic na Břeclavsku zase vyrážela tamní dobrovolná jednotka a profesionální jednotka z Břeclavi k zajištění velkého párty stanu.

Silný vítr večer potrápil i další regiony, například v Olomouckém kraji hasiči evidují přes 40 výjezdů. Přes tři desítky výjezdů evidovali hasiči v Libereckém kraji. Středočeští hasiči vyjížděli ve čtvrtek kvůli větru k více než sto událostem.

V Ústeckém kraji popadané trakční vedení zastavilo provoz na železniční trati mezi Trmicemi a Řehlovicemi, omezení provozu potrvá dnes celé dopoledne. V úseku nahradily vlaky autobusy, informují České dráhy (ČD).

ČEZ zaznamenal kvůli silnému větru poruchy na vysokém i nízkém napětí především na Děčínsku a Ústecku. Podle mluvčí Soni Holingerové se situace přes noc uklidnila a společnosti se povedlo odstranit asi dvě třetiny poruch. „Předpokládáme, že se nám většinu poruch podaří odstranit dnes, nicméně s nastávajícím víkendem mohou přibývat nová hlášení poruch, když se lidé bude vydávat na kontrolu svých rekreačních objektů,“ uvedla Holingerová.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1