Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poradce Čáp popřel, že by Dbalému dával úplatky. Jednalo se prý pouze o dárky a drobné pozornosti

Poradce Čáp popřel, že by Dbalému dával úplatky. Jednalo se prý pouze o dárky a drobné pozornosti

Bývalý šéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp dnes u soudu popřel, že by řediteli Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému dával úplatky. Připustil, že mu nosil dárky a platil za něj útratu v restauracích, to prý ale vnímal jako běžnou péči o klienta. Korupci odmítli i další Dbalého spoluobžalovaní, někdejší zdravotnický náměstek středočeského hejtmana Josef Kantůrek a advokát David Michal.

„Ve smyslu obžaloby se cítím zcela nevinen. Tato záležitost mě profesně, lidsky i materiálně poškozuje,“ uvedl Čáp u pražského městského soudu v prohlášení, po jehož přečtení nechtěl odpovídat na další otázky. Zdůraznil, že společnost nectí presumpci neviny, a proto se po svém obvinění musel mimo jiné vzdát svých pozic ve statutárních orgánech a musel si obstarat půjčky na běžný život.

Čáp působil v čele České konsolidační agentury do jejího zániku na konci roku 2007. Obžaloba tvrdí, že nejpozději v prosinci 2007 se dohodl se svým známým ze studia Dbalým, že jej lékař zaměstná v nemocnici jako svého osobního konzultanta. Součástí dohody údajně bylo to, že mu za to Čáp bude platit 20 tisíc korun měsíčně. Později Čáp získal bez výběrového řízení nemocniční veřejnou zakázku na poskytování metodické podpory.

Dbalý si podle státního zástupce Matuly při schůzkách v restauracích převzal od Čápa úplatky v celkové výši nejméně 760 tisíc korun. „Předával jsem mu pouze dárky a drobné pozornosti,“ reagoval Čáp. Zmínil se například o knihách nebo lahvích alkoholu. „Státní zástupce to nazývá úplatky, já to nazývám standardní péčí o klienta,“ podotkl. Ekonomické výsledky nemocnice se podle Čápa za dobu jeho angažmá významně zlepšily.

Také Kantůrek, kterému Dbalý podle obžaloby zadal veřejnou zakázku na poskytování připomínkové a konzultační činnosti s odměnou 70 tisíc korun měsíčně, nechtěl odpovídat na otázky soudu. Policistům dříve řekl, že „smlouvu si přečetl bohužel letmo,“ takže si nevšiml, že navzdory předchozí ústní dohodě s Dbalým zněla na dobu neurčitou. Chybu podle vlastních slov napravil tím, že činnost posléze sám ukončil. „Proto si troufám tvrdit, že moje činnost nemocnici nepoškodila, a tudíž nebyla společensky nebezpečná,“ uvedl. Podle obžaloby předal Dbalému za zadání zakázky bez výběrového řízení úplatek minimálně 360 tisíc korun.

Obžalovaný advokát Michal z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners), který Dbalému údajně přinesl úplatky za nejméně 2,3 milionu, zdůraznil stejně jako Kantůrek, že policie nenašla na penězích zabavených u Dbalého jeho otisky prstů. „Absolutně popírám, že bych dal panu doktoru Dbalému byť jen korunu,“ prohlásil. Skutečnost, že Dbalý měl ve svém diáři u jména advokáta poznámku 'moo' (podle obžaloby slangový anglický výraz pro peníze), nestačí podle Michala k prokázání jeho viny a „spekulace o předávání úplatků nemůže před soudem obstát.“

Advokát také zmínil, že ačkoliv Dbalého poznal jako člověka s velkým elánem, postupně jej zřejmě ničilo nadužívání alkoholu a ke konci prý působil jako zlomený, nemocný muž. Dbalého deník s poznámkami byl podle právníka fikcí, nikoliv pracovním diářem - dokazuje to podle něj mimo jiné i to, že si ho lékař vedl v textovém procesoru Word, nikoliv v Outlooku. Dbalého může soud za přijímání úplatků potrestat až 12 lety odnětí svobody. Michalovi hrozí až osm let vězení, Čápovi a Kantůrkovi až šest let.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1