Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Posila pro TOP 09: Marketingový expert Horák chce do komunálních voleb na její kandidátku

Posila pro TOP 09: Marketingový expert Horák chce do komunálních voleb na její kandidátku

Marketingový expert Jakub Horák, který pomohl Pirátské straně v cestě do Sněmovny, sám vstupuje do politiky. V podzimních komunálních volbách bude kandidovat jako nezávislý na kandidátce TOP 09. „Mluvil jsem o tom s předsedou strany Jiřím Pospíšilem,“ potvrdil Horák pro INFO.CZ.

Na svém facebookovém účtu uvedl, že za jeho rozhodnutí může včerejší inaugurační řeč prezidenta Miloše Zemana, které ho „oslovila“. Reakce strany na jeho návrh je podle jeho slov pozitivní. „Jiří Pospíšil to uvítal s tím, že topka je otevřená nová lidem s podobnými hodnotami,“ popisuje Horák. To pro INFO.CZ potvrdil i sám Pospíšil.

O konkrétním místě kandidatury bude s partají, jejíž členové odešli ve čtvrtek na protest proti Zemanově projevu ze sálu, jednat. „Obzvlášť v komunálních volbách nestačí jako důvod ke kandidatuře jen zastávat stejné politické postoje, ale člověk by měl i jasně vědět, co chce a co dokáže nabídnout svému městu a lidem, kteří v něm žijí,“ domnívá se marketingový specialista.

Podle Pospíšila připadá v úvahu s největší pravděpodobností některý pražský okrsek. „Jsem velmi rád za rozhodnutí Jakuba Horáka. Dokazuje, že TOP 09 je atraktivní pro zajímavé osobnosti,“ popisuje předseda strany. Marketingový expert podle něj partaji pomůže i v rámci své profese s kampaní. „Jsem rád, že se bude na kampani podílet jako srdcař,“ říká Pospíšil.

Do posledních dvou voleb zasáhl Horák právě ze svého profesního hlediska. Před parlamentními volbami se podílel na kampani Pirátské strany. Ta na podzim skončila na třetím místě s necelými jedenácti procent hlasů. V dolní komoře získala dvacet dva křesel. V prezidentských volbách pak pomáhal bývalému premiérovi Mirkovi Topolánkovi.

Dění v Česku pravidelně glosuje i na sociálních sítích. Na Facebooku ho sleduje více jak 22 tisíc lidí.

Horák přitom není jediným marketingovým specialistou, který se chce aktivně zapojit do politiky. Před časem ohlásil na sociálních sítích podobný záměr Martin Jaroš. Své facebookové přátelé na začátku únoru vyzval, aby mu pomohli vybrat, se kterou stranou se spojit. Na výběr dal TOP 09 a Piráty.

1080p 720p 360p
Rozhovor s Martinem Jarošem ze štábu Jiřího Drahoše

TOP 09 v tomto týdnu také podepsala memorandum o spolupráci se STAN. Pro komunální volby v Praze chtějí sestavit společnou kandidátku. Konkrétně by mělo jít o formu koalice. Lídra by měli představit na začátku dubna. Projekt je podle Pospíšila otevřen i nezávislým odborníkům a dalším politickým stranám. Základem je ale TOP 09 a STAN. Partaje už spolu dříve spolupracovaly na půdě sněmovny, to ale skončilo ne příliš úspěšně.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744