Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Posílal jsem ODS peníze, tvrdí Babiš na nové nahrávce. Bál se, že socialisté zvednou daně

Posílal jsem ODS peníze, tvrdí Babiš na nové nahrávce. Bál se, že socialisté zvednou daně

Atmosféra před nadcházejícími parlamentními volbami začíná povážlivě houstnout. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se ve středu objevil na nové tajné nahrávce z roku 2012. Na ní tvrdí, že posílal finance Občanské demokratické straně (ODS). Ty jsou však podle výročních zpráv i současného vedení strany nedohledatelné. „Nebudu nic komentovat, s dnešní technikou je možné cokoliv,“ odmítá vnést do nahrávky světlo Babiš. 

Tajnou nahrávku, která vznikla před pěti lety, pro Radiožurnál potvrdil jeden z účastníků tehdejší schůzky – podnikatel Filip Rajchart. Ten s ještě jedním mužem žádali Babiše o finanční dar na provoz své politické strany. Jenže věci nabraly úplně jiný spád.

„Sobotka vyhraje volby, zvýší daně, a my půjdeme do haj*lu,“ popisuje tehdy Babiš svou motivaci pro založení hnutí ANO. „Odeeska… Dneska Nečas chodí a žádá o peníze. Ale my jsme si spočítali, kolik jsme tam dali peněz a kolik jsme dostali,“ tvrdí Babiš.

Zde je však háček. Investigativní oddělení Radiožurnálu totiž prozkoumalo výroční zprávy ODS za poslední roky a žádný finanční příspěvek Andreje Babiše tam nenalezlo. Podobně dopadla i snaha současného vedení strany. „My jsme v účetnictví ODS žádnou takovou finanční transakci od Andreje Babiše nebo jeho firem nedohledali,” potvrdil místopředseda ODS Martin Kupka.

Je tak otázka, o jaké finanční prostředky se jedná. Zda byly součástí standardních sponzorských příspěvků, nebo jestli se jednalo o finance, které naopak stranické účetnictví obcházely. Rozřešení by mohlo být jednoduché, klíčoví muži však mlčí. „Nebudu nic komentovat,“ reagoval na nahrávku Babiš a naznačil, že může být zmanipulovaná. A tehdejší straničtí lídři, Mirek Topolánek a Petr Nečas na otázky nereagovali.

Mlčení však jen nahrává spekulacím. „Pokud Andrej Babiš něco takového říká, tak se tím fakticky sám přiznává k jakési nelegální činnosti, že byl součástí Palerma a vypovídá to ze všeho nejvíc o něm samotném, přestože se snaží vždy vinu shazovat na všechny kolem,” tvrdí Kupka.

Nahrávku podle Rajcharta pořídil jeho kolega, který je však v tuto chvíli nezvěstný. Podle podnikatele zmizel z České republiky před několika lety, jeho telefon nefunguje a na své adrese není k zastižení. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1