Články odjinud

Poslanci chtějí přejmenovat 17. listopad. Další pokus ve sněmovně vede Babišův muž

Poslanci chtějí přejmenovat 17. listopad. Další pokus ve sněmovně vede Babišův muž

Ve Sněmovně je opět návrh na úpravu názvu svátku Dne boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu. Skupina poslanců z pěti klubů v čele k Karlem Raisem (ANO) v novele požaduje, aby se připomínal i jako Mezinárodní den studentstva. Obdobné snahy v minulosti ve Sněmovně neuspěly.

Mezinárodním dnem studentstva se 17. listopad celosvětově stal na památku represí nacistů vůči českým vysokým školám v tehdejším protektorátu v roce 1939. „Česká republika však stále zůstává výjimkou,“ píše v důvodové zprávě skupina poslanců ANO, ODS, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09.

Nacisté tehdy popravili studentské funkcionáře a uzavřeli české vysoké školy v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci, v níž se změnil pohřeb studenta Jana Opletala. Opletal podlehl zranění, které utrpěl při manifestaci ke vzniku Československa.

O 50 let později se v Praze konala pietní studentská demonstrace, následný pochod jejích účastníků byl násilně zastaven komunistickou policií. Odstartovalo to pád socialistického režimu v tehdejším Československu.

Pokud by zákonodárci předlohu schválili, oficiální název státního svátku 17. listopadu by zněl Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Před projednáním v Parlamentu novelu posoudí vláda.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud