Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci imunitního výboru se seznamují se zprávou OLAF. Podle médií se v ní o Babišovi nemluví

Poslanci imunitního výboru se seznamují se zprávou OLAF. Podle médií se v ní o Babišovi nemluví

Členové mandátového a imunitního výboru sněmovny mají od dnešního rána možnost nahlédnout do zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy Čapí hnízdo. Jak informuje server Novinky.cz, jako první této možnosti využila Kateřina Valachová z ČSSD, která na policejní ředitelství dorazila v osm hodin ráno. Utajovaná zpráva se však dostala rukou také Lidovým novinám, podle kterých jméno premiéra Andreje Babiše v dokumentu vůbec nefiguruje. 

Kvůli padesátimilionové dotaci na Čapí hnízdo čelí Babiš spolu s dalšími lidmi obvinění české policie, která žádá sněmovnu o jeho vydání. Podle Lidovek však zpráva OLAF Babišovo jméno vůbec nezmiňuje a nehovoří se zde ani o podvodu. Inspektoři evropského úřadu došli ale k závěru, že na peníze neměla farma nárok a má být z projektů dotovaných Evropskou unií vyškrtnuta.

Podle Lidových novin zpráva OLAF píše o nesrovnalostech v projektu a zanedbání povinností ze strany žadatele. „Výsledky vyšetřování potvrzují existenci nesrovnalostí, které se dotýkají finančních zájmů Evropské unie,“ uvádí závěry zprávy, podle které firma úmyslně měnila vlastnickou strukturu, aby za anonymní akcie schovala skutečné majitele a skutečnost, že jsou napojeni na holding.

Víte, co je to OLAF? Přehledné vysvětlení naleznete zde>>>

„Představitelé příjemce poskytli nepravdivé informace a zatajili důležité skutečnosti před řídícím orgánem operačního programu ve chvíli, kdy předložili projektovou žádost a podepsali dohodu o financování projektu,“ konstatuje zpráva s tím, že koncový příjemce „netrpěl“ typickými obtížemi, jaké musí překonávat malé a střední podniky. Proto OLAF dospěl k závěru, že se Čapí hnízdo nemá platit z unijních peněz.

Právník Agrofertu Václav Knotek však se zprávou nesouhlasí. „Farma Čapí hnízdo se skupinou Agrofert propojena nebyla,“ řekl Lidovým novinám s tím, že Regionální operační program (ROP) Střední Čechy „dotaci nejen udělil, ale i při opakovaných kontrolách potvrdil, že podmínky dotace byly splněny“.

Se zprávou se dne seznámí i Kalousek

Se závěry zprávy se na policejním ředitelství mohou ode dneška seznámit poslanci z mandátového a imunitního výboru. Ti o nahlédnutí do zprávy, která je zařazena do vyšetřovacího spisu, sami požádali. Jako první přišla Kateřina Valachová.

„Jako zpravodajka mandátového a imunitního výboru cítím povinnost se co nejdříve seznámit se zprávou OLAF a přiznám se, že neočekávám nic převratného, tak uvidím, jestli se očekávání naplní,” řekla serveru Novinky.cz Valachová, po které na policejní ředitelství dorazil i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Během dopoledne si má zprávu prostudovat také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který podle svých slov už zprávu četl. Kdo mu nahlédnutí do závěrů OLAF umožnil, ale sdělit nechce. Na policejní služebně se tak dnes chce přesvědčit, zda se zpráva shoduje s tím, co už četl. V pondělí by se s dokumentem měl přijít seznámit také předseda Starostů Petr Gazdík, poslankyně za ODS Miroslava Němcová nebo předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič z KSČM.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1